MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin turizmde eski günlerini arıyor 29.04.2018 tarihinde yayınlandı

Hedefimiz Mersin’de turizmi 12 aya yayabilmek. Bu hedeflerimize ulaşmamız için başta Çukurova Bölgesel Havaalanı olmak üzere ulaşım yatırımları büyük önem taşıyor. Havaalanı tamamlandığında öncelikli pazarlarımız Rusya ve Avrupa olacak.


Mersin turizmde eski günlerini arıyor

Mersin 1980’li yıllardaki parlak turizm günlerini arıyor. Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’nin 2019 yılında tamamlanması sonrasında yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de Mersin’i daha sık tercih edeceğine inandığını anlatan MTSO 25 No’lu Komite Başkanı Murat Demir, “Mersin, buna hazır. Eski günlerimize döneceğimize inanıyorum” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 25 No’lu Seyahat Acenteleri, Konaklama, Eğlence, Sanat, Spor İşletmeleri Meslek Komitesi Başkanı Murat Demir, sektöre ilişkin değerlendirmeler yaparak komitenin önümüzdeki süreçteki planlarını anlattı. Mersin’de yaklaşan turizm sezonu öncesi hazırlıkların devam ettiğini bildiren Demir, otellerin hemen hepsinin yenilendiğini, tadilatlarının yapıldığını söyledi. Yarım pansiyon, tam pansiyon ve her şey dahil olmak üzere turizmcilere farklı alternatifler sunulduğunu kaydeden Demir, bölge olarak ağırlıklı iç pazara hitap ettiklerini dile getirdi.

Mersin’in yüzü yerli turistle gülüyor

Mersin’i ağırlıklı olarak yerli turistin tercih etmesi nedeniyle doluluk oranlarında hiçbir sezon çok ciddi sıkıntılar yaşamadıklarını vurgulayan Murat Demir, “Mersin, büyük ölçüde çevre illerden gelen turizmcileri misafir ediyor. Bu nedenle yaşanan herhangi bir kriz ortamından Mersin turizmi büyük boyutta etkilenmiyor. Birçok ile yakınlığımızın araba ile iki üç saat olması bizim için önemli bir avantaj. Bu durum tercih edilirliğimizi artırıyor” dedi. Mersin’in temiz denizi yanında tarihi güzellikleri ve iklimi ile birçok turizm bölgesinden daha avantajlı konumda olduğuna dikkat çeken Demir, “Özellikle bu yıl diğer turizm bölgelerine yabancı turistlerden yoğun talep geldiğini biliyoruz. Bu durum yerli turistin bizim bölgemizi daha fazla tercih etme durumunu beraberinde getiriyor. Bu sezon önceki yıla oranla taleplerde artış bekliyoruz” diye konuştu.

Mevcut durumda ağırlıklı olarak yaz aylarında yoğunluk olduğunu bildiren Demir, hedeflerinin sezonu 12 aya yayabilmek olduğunu ve komite olarak önümüzdeki süreçte bu konuda çalışmak istediklerini söyledi. Önceki dönemlerde olduğu gibi yeni dönemde de tanıtıma öncelik verip bu alanda projeler geliştireceklerine işaret eden Demir, ulaşımla ilgili projelerin de yakın takipçisi olacaklarını ifade etti. Ulaşımın olmadığı bir yerde turizmden bahsetmenin de mümkün olamayacağını vurgulayan Demir şunları söyledi:

Otoyol ile Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi bizim açımızdan çok önemli. Her iki projede de güzel haberler aldık. Bu yatırımlar tamamlandığında ki çok uzak bir tarih öngörülmüyor. Mersin, Türkiye’nin turizmdeki yeni yıldızı olacaktır. Mevcut durumda bizim elimizi bağlayan en önemli konu ulaşım. Yurtdışından misafirlerimizi doğrudan getiremiyor olmamız önemli bir sorun. Havaalanı yatırımının 2019’da tamamlanması ile birlikte Avrupa ve Rusya pazarlarına ağırlık veririz. Gerek tarihi zenginliğimiz gerekse iklimimiz Rus ve Avrupalı turistlerin tercihi olacaktır. Bizim de kentimizde turizmi 12 aya yayabilme hedefimize daha hızlı ulaşmamızı sağlayacaktır. Aynı zamanda Çeşmeli – Taşucu Otoyol İhalesine çıkıldı. Önümüzdeki yıllarda Mersin turizmine ciddi katkısı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda Başta Sayın Bakanımız Lütfi Elvan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“Mersin, yoğun talebe hazır”

Mersin’in yabancı turiste hazır bir kent olduğunu da kaydeden Murat Demir, Türkiye’de turizmin başladığı ilk şehrin Mersin olduğunu söyledi. 1980’li yıllara bakılığında henüz Antalya’da dahi çok sayıda turist yokken Mersin’in yabancı konukları ağırladığını, çarşıda yabancı turistlerin görülebildiğini hatırlatan Demir, “Şehrimizdeki oteller de bu talebi karşılayabilecek yapıdadır. Yakın gelecekte eski günlerimize döneceğimize inanıyorum. Özellikle kışın Mersin’deki 17-20 derece arasında değişen hava sıcaklıklarının soğuk iklimin hakim olduğu ülkeler için çok cazip geleceğine ve kışın da taleplerin istenen seviyelere ulaşacağına inanıyorum” dedi.

“Silifke Mersin arası yol çalışması sezona tamamlanmalı”

Önümüzde bayram tatili bulunduğunu ve bu yıl da yüzde 100 doluluk beklediklerini anlatan Murat Demir, mevcut durumdaki tek sorun olarak Mersin – Silifke arası yol yapım çalışmasını gösterdi. Yazın okulların kapanması ile birlikte bu yolda yaşanan yoğun trafiği hatırlatan Demir, “Normalde 35-40 dakikalık yol kilitleniyor ve Silifke tarafına Mersin’den 4 saatte gidilebiliyor. Bu durum müşteri kayıplarına neden oluyor. Yaz yoğunluğu başlamadan bu yolun tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yalnızca otellerin değil, tarihi ve turistik mekanların da yenilendiğini, turizm açısından daha cazip hale getirildiğini ifade eden Demir, Cennet Cehennem obruklarında yapılan düzenlemeleri hatırlattı. Bu tür düzenlemeler yapılırken turizmcilerin görüşünün de alınması gerektiğini vurgulayan Demir, “Yapılan yatırımların maliyetleri çok yüksek. Bu nedenle uzun vadeli planlamalar önemli. Bu tür durumlarda hata yapılmaması için turizmci gözüyle de olayların değerlendirilmesi önem taşıyor” diye konuştu.

Mersin’de her şey dahil sistemin çok yaygın olmaması nedeniyle tarihi alanların düzenlemesinin daha büyük bir önem taşıdığına değinen Demir, ziyaretçilere hitap edecek düzenlemelerin önemli olduğunu söyledi.

Turizm sezonunda yalnızca turizmciye değil kamu kurum ve kuruluşlarından taksi şoförlerine, restoranlardan esnafa kadar tüm kesimlere önemli görevler düştüğünü söyledi. Mersin’e gelecek kişilerin kentten memnun ayrılmasının önemine dikkat çeken Demir, 1 kişinin memnuniyetinin beraberinde 10 kişi getireceğinin unutulmaması gerektiğini anlattı.

“Kalifiye eleman noktasında halen sorunlar var”

Özellikle sezonda kalifiye elaman bulma noktasında ciddi sorunlar yaşandığını da hatırlatan Murat Demir, Mersin’de öğrenim gören üniversite öğrencileri ya da meslek lisesi öğrencilerinin staj için farklı şehirleri tercih etmesinden şikayetçi oldu. Bunun için komite olarak okul ziyaretleri gerçekleştirerek Mersin’deki staj imkanlarını anlatmak istediklerine değinen Demir, “Mersin’de öğrenim gören bir öğrenci ailesinden uzak kalmadan rahat koşullarda stajını yapabilir” diye konuştu


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER