MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin’de teknolojiye, yeni nesil yön verecek… 13.05.2016 tarihinde yayınlandı

Teknolojinin merkezde tutulduğu geleceğin sanayi devrimine Mersin, genç bilgisayar programcılarıyla ulaşma hedefinde. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un bir konuşmasındaki ‘Neden bir Steve Jobs’umuz yok? Bizim eğitim sistemimiz neden Mark Zuckerberk’ler yetiştiremiyor?’ sözleri Mersinli bir KOBİ’ye ışık tuttu. Gifted Coder firmasını kuran girişimciler geleceğin bilgisayar programcılarını yetiştirmeyi hedefliyor. Firma, 9 yaşından itibaren çocuklara Scratch, elektronik, web tasarım, android programlama ve 3D printer eğitimi veriyor.


Mersin’de teknolojiye, yeni nesil yön verecek…

Gifted Coder öğrencileri son bir yılda gerçekleştirdikleri projelerini MTSO’da anlattı. Küçük yaşta bilgisayar programcılığı eğitimiyle tanışan çocuklar, tarımsal sulamadan lojistiğe, bilgisayar oyunlarından web sitesi tasarımına kadar pek çok konuda geliştirdikleri yazılımları uygulamalı olarak tanıttı. 9-14 yaş aralığındaki çocuklar, geleceğin bilgisayar programcısı olmayı hedefliyor. 
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’un her fırsatta kod yazılım eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi gerektiğini dile getirmesi sonuç verdi. Mersin’in çocuklar için ilk bilgisayar programcılığı kursu Gifted Coder geçtiğimiz yıl Mayıs ayında eğitim hayatına başladı. Bilgisayar Mühendisi Gökhan Su, ICT Danışmanı Olcay Cantürk, Elektronik Teknikeri Ertan Dinler ve Bilgisayar Teknisyeni İsmail Mümtaz tarafından kurulan Gifted Coder, çocuklar için bilgisayar programcılığı eğitimi veriyor. Hedeflerinin küçük yaşta çocukları bilgisayarla tanıştırmak olduğunu anlatan Şirket Ortağı Gökhan Su, çocukların analitik düşünme becerilerini artırmak, sorunları parçalara bölerek çözme yetisi kazandırmak istediklerini söyledi. Scratch, elektronik, web tasarım, android programlama ve 3D printer eğitimleri verdiklerini bildiren Su, henüz çok yeni olmalarına rağmen, projeleriyle 2015 Mersin Üniversitesi Ar-Ge Proje Pazarı’nda Jüri Özel Ödülü aldıklarını anlattı.
“MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şerafettin Aşut’un bir konuşmasındaki ‘Neden bir Steve Jobs’umuz yok? Bizim eğitim sistemimiz neden Mark Zuckerberk’ler yetiştiremiyor? Neden değeri ve cirosu Türkiye’nin en büyük iki markası olan Petkim ve THY’den daha büyük bir facebook bizden çıkmıyor?’ sözleri bizi tetikledi” diyen Su,  “Verdiğimiz eğitimlerle çocuklara etraflarındaki elektronik aletlerin çalışma mantığını öğretiyoruz. Kendi web sitesini yaparak kazanan öğrencilerimiz var. Ayrıca android programlama ile mobil dünyanın kapılarını aralıyoruz” dedi. 

Aşut: “Kod yazma geleceğin sanayi devriminin merkezinde”
Çocukların projelerini tek tek dinledikten sonra değerlendirme yapan MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, hiçbir projeyi bir diğerinden ayıramadığını, hepsinden çok etkilendiğini söyledi. Küçük yaştaki çocukların düşünüp Kaflarında kurgulayıp ardından yazılımlarını gerçekleştirerek bu tarz projeleri hayata geçirmelerini çok önemsediğini vurgulayan Aşut, şunları söyledi: 
“Artık günümüz bilgi çağında meslekler büyük bir dönüşüme uğruyor. Geçtiğimiz 20 yılda daha önceki mesleklerin yüzde 50’si yok oldu. Gelecek 20 yılda da bugün var olan mesleklerin yarısı yok olacak. Tüm dünya bir bilgi ekonomisine doğru geçiş yaparken bilgi iletişim teknolojilerinin ve internetin merkezde olduğu bir ekonomi dünyası ortaya çıkmakta. Bu anlamda kod yazma, geleceğin sanayi devriminin de merkezinde bulunmaktadır. Bu anlamda bu eğitimlerin küçük yaşlarda sanayi kenti Mersin’de başlaması da ayrıca sevindiricidir.”

Projeler: 
Çocuklar tarafından tanıtımı yapılan projeler şöyle: 

1 – KargoBu web sitesi ve android uygulaması (kargo firma fiyat karşılaştırma sitesi)
2 – Break the Brick Bilgisayar Oyunu 
3 – Araba Yarışı Oyunu
4 – Uçak Yarışı Simülasyonu 
5 – Deprem Simülasyonu
6 – Otomatik Sulama Sistemi
7 – Otovale Otomatik araba park etme sistemi (Otoparklarda boş olan alanların görülebilmesini sağlayan, eğer otopark dolu ise kapısının açılmamasını sağlayan sistem)
8 – Bilgisayar destekli sulama sistemi (Havanın neminin, toprağın kuruluğunu, güneş ısısını ölçerek bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını tespit ederek sulama gerçekleştiren sistem)
9 – Balık yemleme projesi (Uzaktan balıkların yemlenmesini sağlayan sistem)
10 – Arduino ile otomobiller için dinamik far asistanı, park sensörü ve yağmur sensörü projesi. 


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER