MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

MTSO’dan üyelerine finans eğitimi 24.09.2018 tarihinde yayınlandı

MTSO’da son dönemlerde artan kur riski karşısında özellikle ticari faaliyetlerini döviz ile sürdüren firmaların önümüzdeki süreçte atması gereken adımlar, alması gereken önlemlerin de anlatıldığı ‘Teoriden Pratiğe Finans Eğitim Programı’ düzenlendi.   


MTSO’dan üyelerine finans eğitimi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından yürütülmekte olan Avrupa İşletmeler Ağı Projesi kapsamında Türkiye gündemini meşgul eden önemli konulardan biri olan ‘Finans’ üzerine farklı başlıklarda eğitimlerin verildiği bir eğitim programı düzenlendi. İki gün süren programın ilk gününde Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş Müdürü Dr. Nuri Sevigen, ‘Uygulamalı Risk Yönetimi: Kur ve Faiz Riski Nasıl Yönetilir?’ konulu eğitim verdi. İkinci gün ise Prestij Eğitim Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Güneş, ‘Bilanço Okuma Teknikleri ve Makyajlanmış Bilanço Tespiti’ eğitimini gerekçeleştirdi. 
İlk gün eğitiminde kur riskinden korunmak için Borsa İstanbul Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası’nın nasıl kullanılması gerektiğini gerçek örnekler ve piyasa fiyatları ile anlatan Dr. Nuri Sevigen, katılımcıların sorularını da yanıtlayarak önümüzdeki süreçte yapılması gerekenler noktasında yol gösterdi. Kur riskine karşı oluşturulabilecek stratejileri de çeşitli örnekler eşliğinde anlatan Sevigen, katılımcıların dikkatini ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın Vadeli İşlem Opsiyonları’na çekti. Spottan alıma göre Merkez Bankası’nın Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası’nda yaptığı işlemlerin ihracatçılara riskin korunması noktasında daha çok finansal avantaj sağlayabileceğini vurgulayan Sevigen, bu avantajlardan mutlaka yararlanılması gerektiğini söyledi. 
Eğitimin ikinci gününde ise Dr. Mehmet Güneş, firmaların mali verilerinin güncel ekonomik gelişmeler çerçevesinde nasıl yorumlayacağını ve etkilerin nasıl olacağı konusuna değindi. Özellikle döviz pozisyon açığı olan firmaların neler yapması gerektiğine işaret eden Güneş, bu dönemde firmalara mümkün olduğu kadar döviz pozisyon açıklarını kapatmaları tavsiyesinde bulundu. Güneş, “Bu dönemde nakit akışınızı planlayarak mali yapılarınızı ve gerekiyorsa sermayenizi güçlendirmeniz büyük önem taşıyor” diye konuştu. 

 

"Uygulamalı Risk Yönetimi: Kur ve Faiz Riski Nasıl Yönetilir" Başlıklı Eğitim Sunumu için TIKLAYIN: http://www.mtso.org.tr/uploads/library/2018/09/kur-riskinden-korunma-yontemleri-egitimi-210918-sunum-9z8r.pdf  

 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER