MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersinli 6 firma, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer aldı  31.05.2018 tarihinde yayınlandı

Mersinli 6 firma, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasında yer aldı. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Ülkemizin üreten, katma değer yaratan, iş ve aş veren tüm sanayicileriyle gurur duyuyoruz” dedi. 


Mersinli 6 firma, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer aldı 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 2017 yılında Mersin’den 6 firma yer aldı. Rakamların açıklanması sonrasında değerlendirme yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kuru Başkanı Ayhan Kızıltan, bu listeleri önemsediklerini ve motive edici bulduklarını söyledi. Bu listelerin kısmen de olsa ülkenin sanayi envanterini belirlediğine dikkat çeken Kızıltan, “Listeye giren firmaların sık değişmesi aslında dinamik bir ekonomiye sahip olduğumuzu gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.
“İSO Listeleri gururumuzdur ama ekonomimizin KOBİ’lere dayandığı da unutulmamalıdır” diyen Kızıltan, şunları söyledi:
“Elbette, ulusal ve küresel çapta, markalaşmış firmalar hedefimizdir. Bu anlamda bu firmaları oluşturmaya çalışırken bir yandan da ekonomimizin omurgası olan KOBİ’lerimizi de büyütmeye, geliştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda KOBİ’lerin büyümesi adına destekler verilmelidir.”

“En büyük sıkıntı sanayi alanı yaratılamaması”
Üretmeyen Türkiye’nin gelişemeyeceğini vurgulayan Ayhan Kızıltan, Mersin özelinde en önemli sıkıntı olarak sanayiciye yatırım alanı yaratılamamasını gösterdi. 

Mersin gibi ithalat ve ihracatın ana kapısı ve limanı olan bir kentin sanayicinin yatırım için düşüneceği ilk yatırım yeri olacağına dikkat çeken Kızıltan, “Ancak sanayi alanlarını yakın zamana kadar yaratamadık. Yeni dönemde ise mevcut OSB'nin genişlemesi, Tarsus'ta 2 farklı noktada Tarımsal Üretim İhtisas OSB, Mut'ta yeni bir OSB kurulması, bir tane de Mega Endüstri Bölgesi kuruluş çalışmalarına başlanması, sanayi parsellerinin artmasına, yeni sanayi firmalarının yatırım yapmasına veya var olanların kapasitesinin artmasına neden olacaktır. Bu sevindiricidir” dedi. 
Üretilecek sanayi parsellerinin artmasıyla halihazırda bekleyen 200'den fazla yatırımcıya yer verebilir hale gelineceğini kaydeden Kızıltan, bunun da Mersin'in üretim, özellikle katma değerli üretim miktarını artıracağını dile getirdi. Sanayi alanlarının artırılmasıyla, katmadeğerli üretimin artmasıyla birlikte Mersin'in İSO 500 sıralamasında daha fazla firmayla yer alacağına inandığını anlatan Kızıltan, “Ülkemizin üreten, katma değer yaratan, iş ve aş veren tüm sanayicileriyle gurur duyuyoruz. Türkiye’nin ekonomide 3 çıkış yolu vardır. Üretmek, kaliteli ve katma değerli üretim ve ihracatla bunu gerçek zenginliğe dönüştürmek. Mersin olarak biz de bu hedefle yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İSO ilk 500’e giren Mersin firmaları şöyle: 
1 – Çimsa Çimento San ve Tic. A.Ş (100’üncü sırada)
2 – Başhan Tarımsal Ürünleri Pazarlama San ve Dış Tic. A.Ş (193’üncü sırada)
3 – Aves Enerji Yağ ve Gıda San. A.Ş (225’inci sırada)
4 – Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Ltd. Şti (335’inci sırada)
5 – Arbel Bakliyat Hububat San ve Tic. A.Ş (389’uncu sırada)
6 – Teknopanel Çatı ve Cephe Panelleri Üretim San ve Tic. A.Ş (441’inci sırada)


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER