MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Limonda Thrips Zararlısıyla mücadelede imzalar atıldı 06.04.2017 tarihinde yayınlandı

Mersin dış ticaretinde önemli yere sahip limonda etkili olan Thrips zararlısı ile mücadele başlıyor. Türkiye’de ilk kez Mersin’de 2015 yılında limonda kaydedilen Hawaii Çiçek Thrips zararlısı, ürünün dış yüzeyinde oluşturduğu lekeler nedeniyle ürünün ekonomik değerini azaltıyor. Sorunun giderilmesi adına ‘Mersin’de Limon Yetiştiriciliğinde Sorun Olan Thrips Zararlısı ile Mücadele Projesi’ için ilk adım atıldı.


Limonda Thrips Zararlısıyla mücadelede imzalar atıldı

Hızla yayılan Thrips Zararlısı ile mücadele başlatılması adına konunun tarafları Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) önderliğinde bir araya geldi. Yapılan ilk toplantı sonunda ortak mücadele için Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Adana, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği, Akdeniz Ziraat Odası ve Erdemli Ziraat Odası arasında mutabakat metni imzalandı.
Toplantıda Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bitki Zararlıları Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Adalet Hazır, mevcut sorun ve bu sorunun çözümü için hazırlanan proje hakkında bilgi verdi. Limonda yeni bir zararlı türü tespit edildiğini bildiren Hazır, Thrips adı verilen bu zararlının özellikle yıl boyunca çiçeklenen yediveren grubu limonda yaygın olarak görüldüğünü anlattı. Bu zararlının çok çabuk ürediğini ve mücadelesinin de oldukça zor olduğunu kaydeden Hazır, geliştirdikleri ve iki yılı kapsayan ‘Mersin’de Limon Yetiştiriciliğinde Sorun Olan Thrips Zararlısı ile Mücadele Projesi’ kapsamında bir ilaçlı bir de ilaçsız mücadele yöntemi geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Thrips zararlısının meyve yüzeyinde gümüşsü lekeler ve şekil bozukluklarına yol açtığını anlatan Hazır, bu nedenle ürünün pazar değerini de düşürdüğüne dikkat çekti. Türkiye’de 4 milyon ton civarında üretilen turunçgilin yüzde 21’ini limonun oluşturduğunu bildiren Hazır şu bilgileri verdi:
“Limon, iç tüketimde de dış ticarette de önemli bir ürün. 2016 yılı verilerine göre Mersin’de üretilen 587 bin ton civarındaki limonun 417 bin tonu Erdemli’de üretilmiş. Lekeli meyve oranı ise yüzde 50’lere ulaşmış. Yeni Thrips türünün beklenmesi nedeniyle bu zararın artma riski var.”
Zararlının hızla yayıldığına da işaret eden Adalet Hazır, yumurtadan ergin oluncaya kadar ortalama 25 derecede10.3 gün geçtiğini ve bir yıl içinde bir zararlının döl sayısının 10 ile 20 arasında değişebildiğini anlattı. Aynı zamanda larvanın bitkinin korunaklı kısmında beslenmesi nedeniyle kimyasal ilaçlardan etkilenmesinin de nispeten zor olduğunu vurgulayan Hazır, bu zararlıya karşı henüz ruhsatlı bir bitki koruma ürünü bulunmadığını söyledi.

“Deneme çalışmaları iki limon bahçesinde başlayacak”
Hazırlanan proje hakkında da bilgi veren Adalet Hazır, 2018 -2019 yıllarını kapsayacak olan proje kapsamında iki limon bahçesinde çalışma yürütülmesinin planlandığını bildirdi. Proje kapsamında zararlının ilk ergin ve larva çıkış tarihlerinin, popülasyon dinamiği, döl sayısı, zarar oranının saptanacağını, ardından etkili bitki koruma ürünü, etkin mücadele zamanı ve etkili doz tespitinin yapılacağını bildiren Hazır, aynı zamanda avcı böcek salımı yoluyla biyolojik mücadele yollarını da araştırılacaklarını anlattı.
Limonun yanı sıra bu zararlının elma, şeftali, muz, sebzeler, çay ve tütünde de zarar yapma potansiyeli bulunduğuna işaret eden Hazır, ancak hazırladıkları proje ile ilk etapta limona odaklanacaklarını sözlerine ekledi.

 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER