MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Sayısal Takograf


SAYISAL TAKOGRAF KARTI

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM-AEK) tarafından yürütülen ve Türkiye’nin de taraf olduğu, “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araç Mürettebatının Çalışmasıyla ilgili Avrupa Anlaşması (AETR)” 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren,  16 Haziran 2010 tarihinden sonra tescil edilen ve uluslararası taşımalarda kullanılan ticari yük ve yolcu taşıma araçlarında Sayısal Takograf (ST) kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının üstlendiği bu sorumluluklar ve ilgili mevzuat çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında yapılan “Sayısal Takograf Uygulamasıyla İlgili Bir Kısım İşlerin TOBB Tarafından Yürütülmesi İçin Protokol imzalanmıştır. Söz konusu protokol uyarınca, takograf kartlarına ilişkin başvuruların alınması, değerlendirilmesi, kartların sertifikalandırılması, kartların kişiselleştirilmesi ve sahiplerine dağıtılması sürecindeki iş ve işlemler Bakanlığın kontrol ve denetimi altında TOBB tarafından gerçekleştirilmektedir. 

12 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazetede ‘’Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği’’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır. Ulusal veya uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan analog, elektronik ve dijital takograf cihazlarının muayene ve damgalanması ile ilgili usul ve esasları kapsayan yönetmeliğin aşağıdaki hususları içeren 20 nci maddesi ve geçici  3 üncü maddesi  1 Ocak 2014 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Sayısal Takograf Kartları Başvuru Esasları

TOBB, tüm sayısal takograf kart başvuruları ve bu başvuruların mevcut/anlık durumunu gösteren/değerlendiren bir veritabanı oluşturulmuştur.

TOBB, http://staum.tobb.org.tr internet sitesi üzerinden sayısal takograf kartlarına ilişkin ön başvuruları kabul edilmektedir..

Sayısal Takograf Uygulamasıyla İlgili Bir Kısım İşlerin TOBB Tarafından Yürütülmesi İçin Yetki Devrine İlişkin Protokol ile AB Komisyonu tarafından onaylanan Sayısal Takograf Sistemi Türkiye Ulusal Güvenlik Belgesi çerçevesinde sayısal takograf kartı almak isteyenler ön başvurularını http://staum.tobb.org.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirdikten sonra; ön başvurusu esnasında belirlediği başvuru merkezine almak istediği kart cinsine göre aşağıdaki belgeleri yanında bulundurarak başvurabilirler. Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER