MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Tarımda ters mevsim olması büyük avantaj  01.06.2022 tarihinde yayınlandı

Mersinli firmaları Şili ile daha çok ticari ilişki kurmaya davet eden Şili Ankara Büyükelçisi Rodrigo Arcos, Mersin ile Şili’nin en büyük avantajının aynı ürünleri birbiriyle ters mevsimlerde üretmeleri olarak gösterdi. “Mersin’de yazken Şili’de kış yaşanıyor ve hangi ürünün burada hasadı tamamlanırsa Şili’de başlıyor” diyen Arcos, bunun büyük avantaj getirebileceğini vurguladı.


Tarımda ters mevsim olması büyük avantaj 

Şili Ankara Büyükelçisi Rodrigo Arcos, Prochile Şili Ticaret Ofisi Direktörü Özge Tüysüzoğlu Garate ve Şili Mersin Fahri Konsolosu Av. Kerem Muradi ile birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret etti. MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. Fuad Budur ve Yönetim Kurulu Üyesi Nedim İkanç ile bir araya gelerek bir süre sohbet eden Büyükelçi, ardından düzenlenen Şili Ticaret ve Yatırım Fırsatları Toplantısı’nda iş insanlarına ülkesini tanıttı. Verimli toprakları ve tarım zararlılarına karşı doğal korumalı coğrafi konumları ile özellikle tarım yatırımları için oldukça elverişli bir ülke olduklarını vurgulayan Arcos, sanıldığının aksine Şili’nin tropikal iklime değil Akdeniz iklimine sahip olduğunu belirtip, bu nedenle Türkiye’de yetişen ürünlerin hemen hepsinin ters zamanlı olarak Şili’de de yetiştiğini bildirdi. Türkiye ve Şili’nin bu anlamda birbirini tamamlayacağına dikkat çeken Arcos, aynı zamanda yenilenebilir enerjide güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarına büyük önem verildiğini, yeşil hidrojen projelerinin son dönemlerde Şili’de öne çıkıp desteklendiğini ifade etti. Türkiye’nin kuzey ve güney Amerika ile Kanada dahil tüm bölgede serbest ticaret anlaşmasına sahip olduğu tek ülkenin Şili olduğunu belirten Büyükelçi, Şili’nin ise 65 ülke ile serbest ticaret anlaşması bulunması nedeniyle ülkesiyle yapılan ticaretle dünya nüfusunun yüzde 67’sine gümrük bariyerleri açısından avantajlı şekilde ürün göndermenin mümkün olabileceğine değindi. 
Siyasi istikrar, ekonomik göstergeler açısından bölgenin güçlü ülkelerinden olduklarına değinen Arcos, “Hedefimiz Şili ürünlerini Türkiye’ye getirmek, sizlere de ticaret yapabilmeniz için Şili’de iyi ortaklar bulmanızı desteklemek. Sizleri ülkemiz ile daha çok ticaret yapmaya davet ediyorum” dedi. 
Şili ile yapılacak ticaret ve yatırım fırsatları hakkında bilgi veren Ticaret Ofisi Direktörü Özge Tüysüzoğlu Garate ise, “Bu ülke ile ilk kez iş yapacaksanız çalışmaya önce düşündüğünüz sektörle ilgili bir fuara katılarak başlamanızı tavsiye ederim. Ardından bir distribütör arayışına girmelisiniz ve İspanyolcaya hakim olmalısınız ya da hakim olan bir kişi ile çalışmalısınız” tavsiyelerinde bulundu. 

 

Ülke Tanıtım Sunumu İçin: TIKLAYINIZSayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER