MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

“Mersin ve Moldova ticari anlamda birbirini tamamlayabilir” 17.06.2022 tarihinde yayınlandı

Moldova’da düzenlenen Moldova – Türkiye İş Forumu’nda Mersin ve Moldova’nın ticari anlamda birbirini tamamlayabilecek özelliklere sahip olduğuna dikkat çekilerek işbirliğinin artırılması çağrısı yapıldı. Özellikle lojistik anlamdaki gücün vurgulandığı Forumda Türkiye’nin yalnızca İstanbul’dan ibaret olmadığına işaret edilip Moldovalı iş insanlarının Mersin üzerinden ürünlerini dünyaya nasıl açabileceği konusunda bilgi verildi. 


“Mersin ve Moldova ticari anlamda birbirini tamamlayabilir”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’den oluşan Mersin Heyeti Moldova temaslarının ikinci gününde Türk Moldava İş Forumu’na katıldı. Moldova Yatırım Ajansı Genel Müdürü Stelian Manic’in sunduğu Forumun açılış konuşmalarını Ekonomi Bakanı Sergiu Gaibu, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Türkiye Cumhuriyeti Moldova Cumhuriyeti Büyükelçisi Gürol Sökmensüer yaptı. Moldova Ekonomi Bakanı Sergiu Gaibu, forumun ve ikili iş görüşmelerinin verimli geçmesini temenni edip işbirliğinin artması dileklerini iletirken; Türkiye’nin Moldova Cumhuriyeti Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Türkiye’nin Moldova’daki yatırımları hakkında bilgi verdi. Türk yatırımcıların Moldova’da 6 binden fazla kişiye istihdam sağladığını kaydeden Sökmensüer, Türk iş insanlarının yalnızca ticaret değil iki ülke arası imzalanan serbest ticaret anlaşması ve diğer ticari anlaşmaların da sunduğu önemli avantajlar nedeniyle Moldova’ya yatırımcı gözüyle de bakmasının faydalı olacağını söyledi. Sökmensüer, yapılacak her türlü yatırımda ve ticari bağlantıda Türk Büyükelçiliğinin destek vereceğini de sözlerine ekledi. 

Kızıltan: “Mersin yeni bir destinasyon olabilir”
Mersin’in tanıtıldığı video sunumu sonrası söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Moldova – Türkiye ilişkilerinde Mersin’in yeni bir destinasyon olabileceğini göstermek adına iletişimi artırmak istediklerine değindi. Türkiye’nin İstanbul’dan ibaret olmadığını vurguladığı konuşmasında Kızıltan, Moldovalı iş insanlarına Mersin’in güçlü yanlarını anlatıp karşılıklı işbirliği fırsatlarına değindi. “Moldova bizim için birçok sektörümüzü tamamlayan özelliklere ve zenginliklere sahip” diyen Kızıltan, “Mersin olarak biz de, Moldova’nın ihtiyaçlarını tamamlayacak bir kentiz. Birçok sektörde deneyim ve bilgiye sahibiz. Bu işbirliğini hayata geçirecek ortak bir kültüre sahip olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Seçer: “Ekonomi güçlenirse huzur ortamı artar”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de Mersin’in ticari açıdan önemini vurguladı. Rusya – Ukrayna savaşı sonrasında ticaretin tüm dünyada yön değiştirdiğine işaret eden Seçer, yeni ticari koşullarda Moldova’nın Türkiye için stratejik bir koridor özelliği taşıdığını söyledi. Mersin ile Moldova arası ticari rakamların istenen seviyede olmamasına rağmen bu rakamları yukarı çekmek adına temasları artırdıklarını kaydeden Seçer, “İnsanları bir araya getirebilmemiz, iletişimlerini sağlamamız, kültürleri buluşturmamız halinde yalnızca ticarete değil dünya barışına da önemli katkı yapabileceğimizi düşünüyorum. Belki de bu paradan, ekonomiden de önemli. Birbirini tamamlayan iki unsur. Refahımız ne kadar artarsa huzur da o kadar artar” dedi. 
Forum, iş insanlarının ikili görüşmeleriyle son buldu. Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER