MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin Liman’ında yaşanan sorunlara çözüm için paydaşlar MTSO’da bir araya geldi 15.08.2023 tarihinde yayınlandı

Mersin Limanı’nda yaşanan sorunların değerlendirilip çözümü için sektör paydaşları MTSO’da düzenlenen istişare toplantısında buluştu. Sorunların masaya yatırıldığı toplantıda kısa, orta ve uzun vadeli çözümler saptanarak bu çözümlerin takipçisi olacak kurumlar belirlendi. 


Mersin Liman’ında yaşanan sorunlara çözüm için paydaşlar MTSO’da bir araya geldi

Mersin Limanı’nda artan yoğunluk ve beraberinde gelen sorunların çözümü adına Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) evsahipliğinde istişare toplantısı düzenlendi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır’ın koordine ettiği toplantıya Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aktoğ, Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Aktaş’ın yanı sıra Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret Borsası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Serbest Bölge, Gümrük Müşavirleri Derneği, Nakliyeciler Derneği, Mersin Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi yetkilileriyle ilgili komite ve meclis üyeleri katıldı.  Gelişen bölge ticaretiyle birlikte artan yük yoğunluğu sonrasında Mersin Limanı’nda yaşanan aksaklıkların değerlendirildiği görüşmede özellikle hizmet kalitesi ve verimlilikte yaşanan sıkıntılar ön plana çıktı. 

Çakır: “Sorun artık sadece bizim değil bölgenin sorunu”
Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, limanda yaşananların artık sadece Mersin’in değil bölgenin sorunu haline geldiğine dikkat çekti. Tüm sektör paydaşlarının tek tek sorun bildirip çözümü için mücadele etmesi yerine hep birlikte ortak mücadele verilmesinin daha çok sonuç getireceğini belirten Çakır, “Gerekirse hinterlandımızdaki Oda, Borsa ve kullanıcılardan da destek alabiliriz. Ancak yıllardır konuştuğumuz bu sorunun artık çözümüne odaklanacağız” ifadelerini kullandı. 
Toplantı katılımcıların tek tek söz alarak gümrük, lojistik, dış ticaret özelinde yaşadıkları sıkıntıları ortaya koyup çözüm önerilerini sunmasıyla devam etti. Mersin Serbest Bölgesi’nin kısa vadede alternatif liman olarak hizmet vermesinin değerlendirildiği görüşmede, ana hedef olarak Mersin Ana Konteyner Limanı’nın vakit kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerekliliği gösterildi. Toplantılara periyodik devam edilerek alınan kararlarda hangi aşamaya gelindiğinin yakından takip edilmesine karar verildi. Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER