MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersin Heyeti Moldova’da  17.06.2022 tarihinde yayınlandı

MTSO Heyeti, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile birlikte Türkiye – Moldova İş Forumu’na katılmak üzere Moldova’ya gitti. Forum öncesi Mersin ile Moldova arası ticaretin artırılması adına bir dizi resmi ziyarette bulunan Mersin Heyeti yaptıkları görüşmelerde kentin güçlü sektörlerini tanıtıp birlikte atılabilecek adımları görüştü.


Mersin Heyeti Moldova’da 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile birlikte Türkiye – Moldova İş Forumu’na katılmak üzere Moldova’ya gitti. Moldova’da bir dizi temasta bulunan Mersin Heyeti ilk olarak Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve AB Entegrasyonu Bakanı Nicu Popescu ile bir araya geldi. Türkiye’nin Moldova Büyükelçisi Gürol Sökmensüer’in de eşlik ettiği görüşmede Mersin Heyeti’ne seslenen Başbakan Yardımcısı Popescu, Türkiye’nin Moldova için stratejik bir ortak olduğunu dile getirdi. İki ülke arası yapılan serbest ticaret anlaşması ile ilişkilerin hızlı yürüdüğünü belirten Popescu, Türkiye’nin iyi bir ticaret partneri olduğunu vurguladı. Rusya – Ukrayna savaşına da değinen Popescu, savaş dolayısıyla sıkıntıya giren hububat ihracatının devamlılığını sağlamak adına adımlar attıklarını belirtip, bunun için de Türkiye ile işbirliği yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Türk yatırımcıları önemsediklerini, halihazırda Moldova’da 1100 Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini ifade eden Popescu, “Bu rakamla Türklerin en fazla yatırım yapan yabancı yatırımcı olduğunu söyleyebilirim. Tarım, bilişim, hayvancılık gibi birçok sektörde önemli imkanlara sahibiz. Daha fazla Türk yatırımcısını bu alanlarda yatırıma davet ediyorum” diye konuştu. Popescu, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleriyle çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Kızıltan: “Türkiye, dış ticarette deneyimli bir ülke”
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan görüşmede heyette hemen her sektörün temsil edildiğini bildirdi. Türkiye’nin gerek üretim gerekse dış ticarette oldukça deneyimli olduğuna dikkat çeken Kızıltan, diğer ülkelerle kıyaslanmaması gerektiğini belirtip, “Üçüncü ülkeler çalıştığı ülkeden devamlı bir şeyler götürmek ister. Biz ise karşılıklı kazanma hedefiyle çalışırız. Deneyimlerimizden Moldova iş dünyasının faydalanması adına her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı. Mersin’in güçlü olduğu sektörler hakkında bilgi de veren Kızıltan, iş adamları arası işbirliklerinin yatırım fırsatlarının değerlendirilmesini önemsediklerini söyledi. 

Seçer: “Moldova ile ticaretimizin gelişmesini önemsiyoruz”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise kurulan temasların temelinin Moldova’nın Ankara Büyükelçisinin Mersin ziyareti sırasında atıldığını hatırlattı. Ziyaretinde Büyükelçi’nin Mersinli iş insanlarının Moldova’ya gelmesini, karşılıklı işbirliği kurulmasını çok önemsediğini söylemesi üzerine bu ziyareti gerçekleştirdiklerini kaydeden Seçer, Mersin’in Türkiye için önemli bir kent olduğunu, Moldova ile geliştirilecek ticari ilişkileri önemsediklerini söyledi. 


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER