MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Kongo, tarım yatırımcılarını bekliyor 13.05.2022 tarihinde yayınlandı

Kongo Cumhuriyeti Özel Ekonomik Bölgeleri Bakanı Emile Ouosso, Türk tarım sektörünün tecrübesine ihtiyaç duyduklarını belirterek Mersinli yatırımcıları Kongo’ya yatırıma davet etti.


Kongo, tarım yatırımcılarını bekliyor

Kongo Cumhuriyeti Özel Ekonomik Bölgeleri Bakanı Emile Ouosso, beraberindeki heyetle birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol ile bir araya gelen Bakan Ouosso, ardından düzenlenen Ülke Tanıtım Toplantısı’nda iş insanlarıyla buluştu. AK Parti Mersin Milletvekili ve Türkiye-Kongo Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hacı Özkan ile Uluslararası Sanayiciler ve İş insanları Derneği Genel Başkanı Nevaf Kılıç’ın da katıldığı toplantıda ülkenin yatırım olanakları hakkında bilgi verildi. Kongo’nun özellikle yer altı zenginlikleri ve petrol ile öne çıktığı vurgulanan toplantıda her tür imkan bulunmasına rağmen yeterli tecrübe olmaması nedeniyle üretim yapılmadığı anlatılarak Mersinli iş insanları yatırıma davet edildi. 
Kongo Hükümeti’nin de yabancı yatırımcıyı desteklediğini, bu nedenle son dönemlerde özel ekonomi bölgeleri oluşturulduğunu kaydeden Bakan Ouosso, yabancı yatırımcılara önemli kolaylıklar sağladıklarına işaret etti. “Unutulmasın ki dünya ekonomilerinin geleceği Afrika’da” diyen Ouosso, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Kongo da bu noktada çok avantajlı bir noktada. Ülkemize bugünden yatırım yapan kazançlı çıkar. Yatırımlarda gümrük başta olmak üzere birçok vergiden muafiyet tanınıyoruz. Su, elektrik gibi girdi maliyetlerine uygun şartlarla ulaşmanız mümkün. Sizlerin üretim deneyimi bizler için çok önemli.”
Demiryolu bağlantılı limanları ile çevredeki birçok komşu ülkenin ticari anlamda dışa açılan kapısı olduklarına da değinen Ouosso, stratejik önemleri nedeniyle her türlü alanda üretime açık olduklarını belirtti. “Verimli topraklarımız bulunması, bol suyumuz olmasına rağmen tarımsal üretimin tamamını ithal ediyoruz” diyen Ouosso, özellikle tarım ve hayvancılık üzerine yapılacak yatırımları beklediklerini söyledi. 

Kızıltan: “Bizim ticaret anlayışımız karşılıklı kazanma üzerine kuruludur”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin ile Kongo arası ticari ilişkilerin istenen düzeyde olmadığını ancak önümüzdeki süreçte diyalogların artmasıyla gelişeceğine inandığını söyledi. Türkiye’nin ticari anlayışının dünyanın hiçbir ülkesine benzemediğini kaydeden Kızıltan, sömürü düzeni yerine karşılıklı kazanma anlayışı üzerine ticaret yürütüldüğünü, Kongo’ya yapılacak yatırımlarda da bu anlayışa devam edeceklerinden kimsenin kuşku duymaması gerektiğini vurguladı. 


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER