MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Kızıltan: “İSO 500’deki Mersin firmaları gururumuzdur” 31.05.2022 tarihinde yayınlandı

Mersin sanayicisi Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesindeki yerini korudu. 7’si MTSO’ya kayıtlı olmak üzere listede Mersin’de faaliyet gösteren 16 firma yer aldı. Listede yerini koruyan Mersin firmalarını tebrik eden MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Mersin sanayisine verdikleri moral ve oluşturdukları rol model için teşekkür ediyorum” dedi. 


Kızıltan: “İSO 500’deki Mersin firmaları gururumuzdur”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesini açıkladı. Buna göre, 2021 yılında 7'si Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na (MTSO) bağlı olmak üzere Mersin’de faaliyet gösteren toplam 16 firma, ISO ilk 500 sanayi kuruluşu içerisinde yer aldı. Konuyla ilgi değerlendirme yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan şunları söyledi:
“İSO 500 listelerinde yerlerini koruyan tüm Mersin firmalarımızı kutluyorum. Mersin sanayisine verdikleri moral ve oluşturdukları rol model için teşekkür ediyorum. Ancak unutulmamalı ki işletmelerin büyük bölümü KOBİ temelli. KOBİ’lerin çoğu İSO listelerine giren sanayiciler kadar kurumsal ve güçlü değil. Eğer KOBİ’lerimize yeterli destek verilirse onlar da bu listelere aday potansiyeldedir.”
Kur istikrarsızlığının, artan hammadde maliyetinin de ayrı birer sorun olduğuna değinen Kızıltan, “Özellikle, her anlamda üretimi, arttırmak, üreticiye ve ihracatçıya destek olmak zorundayız. OSB’lere destek veren küçük ihtisas sanayi sitelerine ihtiyacımız var. Sanayi yatırımcısı uygun arsa bulamıyor. Tarıma elverişli olmayan, taşlık ve kıraç hazine alanlarının sanayi arazisi olarak imara geçmesi gerekiyor. Bu konuda sadece yerel yönetimler değil, devletin destek olması, yapılan imar planlarında uygun bölgelerin sanayi parseli olarak işaretlenmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“Üretime destek temel mottomuz olmalı”
Sanayi üretiminin bir raporu ve envanteri niteliğinde olan İSO 500 listelerinin çok önemli bilgiler verdiğine de değinen Kızıltan, sanayi üretiminin gidişatı, kurumsallaşma becerisi, ciroları, ihracat kapasiteleri, büyümeleri, istihdam ve üretim istikrarları gibi konularda sanayi üretiminde Türkiye’nin nereye gittiğine dair büyük ölçüde ışık tuttuğunu söyledi. 

İSO 500’ün vergi öncesi dönem kârının yüzde 137,2 artarak 219,4 milyar TL’ye ulaştığını kaydeden Kızıltan, bu gelişmenin satış karlılığını 2,5 puan artışla yüzde 9,5'e taşıdığını söyledi. “Borç yiğidin kamçısı derler ama yine de tüm firmalarımız bu konuda dikkatli ve hesaplı olmalı” değerlendirmesini yapan Kızıltan şöyle konuştu:
“İSO 500 listesindeki firmaların toplam borcu, 2021’de yüzde 71 artışla 1,5 trilyon TL’yi aştı. Serbest piyasa ekonomisinde kredi elbette iş dünyasının temel finans aparatı ama küresel dünyadaki pandemi ve savaş gibi beklenmedik gelişmeler bizleri daha kırılgan yapıyor. Borçlar konusu bir risk. Dikkatli olmak gerekiyor.  Çünkü bu dönemde kur farkı ve faiz ödemeleri kaynaklı finansman giderlerinin yüzde 135 artışla 209 milyar TL’ye yükseldiğini görüyoruz. İSO 500’ün toplam kaynakları içinde borçların payı tarihte ilk kez yüzde 70’i aşarken, öz kaynak oranı yüzde 30’un altına geriledi. Biz, firmalarımızın balon gibi şişmesini ve büyümesini değil, demir bir gülle gibi içi dolu güçlenmesini istiyoruz. Üreten Türkiye moral veriyor ama riskleri ve eksikleri de görmek gerek. Üretime tam destek devletin temel mottosu olmalıdır.

Listeye giren firmaların isimleri şöyle: 
MTSO’ya kayıtlı olanlar 

Çimsa Çimento San ve Tic. A.Ş (158. Sıra )
Başhan Tarımsal Ürünleri Pazarlama San ve Dış Tic. A.Ş(172. Sıra)
Memişoğlu Tarım Ürünleri tİcaret Ltd. Şti (207. Sıra)
Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi A.Ş (214. Sıra)
Teknopanel Çatı ve Cephe Panelleri Üretim San ve Tic. A.Ş (328. Sıra) 
Armada Gıda Tic. San A.Ş (343. Sıra)
Arbel Bakliyat Hububat San ve Tic. A.Ş (437. Sıra) 

Mersin’de faaliyet gösteren firmalar
Yıldız Entegre Ağaç San ve Tic. A.Ş (21. Sıra)
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş (22. Sıra) 
Kastamonu Entegre Ağaç San ve Tic. A.Ş (48. Sıra)
Hayat Kimya San. A.Ş (49. Sıra) 
Toros Tarım San. ve Tic. A.Ş. (56. Sıra)
ANKUTSAN Antalya Kutu Sanayi Oluklu Mukavva Kağıt Ticaret A.Ş (212. Sıra)
Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş. (273. Sıra) 
Medcem Madencilik ve Yapı Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş (334. Sıra) 
İzocam Tic. ve San. A.Ş. (456. Sıra) 
 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER