MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

İş dünyasına helal akreditasyon belgesinin sağlayacağı avantajlar aktarıldı 10.01.2024 tarihinde yayınlandı

Ticarette Helal Belgelendirmenin Önemi ve Güncel Gelişmeler Bilgilendirme Semineri düzenlenerek iş dünyası ile helal akreditasyon belgesine sahip olmanın özellikle ihracatta sağlayacağı faydalar paylaşılıp bu belgenin akredite merkezlerden temin edilmesi halinde yararlanılabilecek devlet destekleri hakkında bilgiler verildi.  


İş dünyasına helal akreditasyon belgesinin sağlayacağı avantajlar aktarıldı

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) evsahipliğinde Ticarette Helal Belgelendirmenin Önemi ve Güncel Gelişmeler Bilgilendirme Semineri düzenlendi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır ve Yönetim Kurulu Üyesi İdris Üstemel’in de katıldığı seminerde bu alanda yürütülen çalışmalar ve sektör temsilcilerinin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler aktarıldı. Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu toplantıda kurumun faaliyetlerini özetleyip, helal belgeli ticarette uluslararası gelişmeler, helal belgelendirmede akreditasyon zorunluluğu, düzenlenmesi ve helal belgelerine yönelik sağlanan devlet destekleri konusunda bilgiler paylaştı. 

Üstemel: “Dünyada helal ürün farkındalığı giderek artıyor”
Seminerin açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi İdris Üstemel, dünyada yaşayan Müslüman toplulukların sayısının 2 milyara yaklaştığını ve ekonomik anlamda dev bir pazara dönüştüğünü söyledi. Helal ürün farkındalığının giderek arttığını kaydeden Üstemel, bunun paralelinde helal ürün ve hizmetlerin belgelendirmesine ilişkin ilgi ve talebin de arttığını belirtti. Her ne kadar başlarda gıda konusu öne çıksa da helal kavramının günümüzde gıda ürünleriyle sınırlı kalmadığını ifade eden Üstemel, finanstan tekstile, eczacılık ürünlerinden lojistiğe geniş bir sektörel yelpazeye hitap edildiğini söyledi. Helal Akreditasyon Kurumu’nun pazardaki dağınıklığı görerek oluşturduğu belgelendirme süreciyle ortak bir dil ve standart oluşması anlamında önemli görev üstlendiğine de değinen Üstemel, “Tüm sektörlerimizin bu sürecin bir parçası olması için, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak her türlü ortak çalışmanın içinde olacağız” dedi.

Soylu: “Tek bir denetim sistemi olup tüm dünyada tanınır olmalı”
Ticarette helal belgelendirmenin önemine değinen Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, özellikle yurtdışında böyle bir belgeye sahip olmanın önemli fırsatlar sunduğuna işaret etti. Endonezya’da 2024 yılı Ekim ayından itibaren tüm ithal ürünlerde helal belge zorunluluğu aranacağını belirten Soylu, aynı şekilde Avustralya’da da ihracata gidecek tüm ürünlere devlet tarafından helal belgelendirme zorunluluğu getirildiğini ifade etti. Ancak her ülkenin ayrı bir standart ile belge vermesi ya da ortak bir denetim standardı bulunmaması, her ülke için ayrı belge almak durumunda kalınması nedeniyle gerek zaman gerekse maddi açıdan sorun yaşanabildiğini dile getiren Soylu, şunları söyledi:
“Dünyada birbirinden farklı helal standartları var. Çok farklı kuruluşlar belge veriyor. Ülkelerin denetim mekanizmaları birbirinden farklılık gösteriyor. İslam dünyası ortak bir dil, harmonize denetim sistemi oluşturamıyor. Bu noktada tek bir denetim sisteminin olması ve bu belgenin tüm dünyada tanınır olması çözüm oluşturabilir.” 
Belgenin akredite kurumlardan alınması halinde devlet desteklerinden yararlanılabildiğini de kaydeden Soylu, KOBİ’lerin KOSGEB’e müracaat ederek yaptıkları harcamanın yüzde 70’e kadarını geri alabildiğini ya da ihracatçı kurumların Ticaret Bakanlığı’nın pazara giriş desteklerinden yararlanabildiğini söyledi. 


 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER