MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Bakan Muş, Mersinli iş insanlarıyla buluştu  24.04.2022 tarihinde yayınlandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Mersin’de yapılması planlanan Ana Konteyner Liman yatırımı için, “Ana konteyner limanının bu kentte yapılması isabetli olur. Mersin’de lojistik kültür oluşmuş. Halk da bu kültürü benimsemiş. Benim tahminim bu yatırım burada kalır” dedi. 


Bakan Muş, Mersinli iş insanlarıyla buluştu 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, iş insanları ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) bir araya geldi. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Olcay Kılavuz, Baki Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu, Melis Üyeleri ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığı toplantıda Bakan Muş, iş insanlarının sorunlarını ve taleplerini dinledi. Toplantıda beklenen Mersin Ana Konteyner Liman yatırımından nohut ihracatının yasaklanmasına, Mersin Limanı’ndaki kaçakçılığın kenti olumsuz etkilemesinden Rusya ile ticarette yaşanan sıkıntılara birçok konu ele alındı. 

Kızıltan: “Ana konteyner limanının adresi Mersin.”
Toplantının moderatörlüğünü yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, iş dünyasını temsilen ilk sözü alarak talepleri aktardı. İlk olarak Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı yatırımına değinen Kızıltan, 29 Ekim’de tamamlanacak olan bu yatırımın uluslararası uçuşların yapıldığı bir HUB’a dönüşmesi için destek istedi. Mersin ve hinterlandının bir üretim bölgesi olduğunu kaydeden Kızıltan, havalimanına böyle bir özellik kazandırılmasının Mersin ve Adana’nın haricinde Hatay, Gaziantep, Konya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Niğde olmak üzere tüm bölgeye katma değer sağlayacağını ifade etti. 
Mersin’in dış ticaret kenti olduğunu hatırlatarak limancılık faaliyetlerinin çok yoğun olduğunu dile getiren Kızıltan, şunları söyledi: 
“Doğu Akdeniz’de yapılacak ana konteyner limanının adresi Mersin. Mersin’in de bu limana acil ihtiyacı var. Bu limanın yapımına destek vermeniz bizim için çok değerlidir. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız da bu konuyu teyit etmişti. Bir başka konu da var ki son dönemlerde Mersinlilerin tamamının rahatsız olduğu bir konu var. O da muz konteynerleri içerisinde yapılan kaçakçılık. Bu tür olaylar tüm kentin itibarını ve beraberinde ticaretini zedeliyor. Bu konunun, denetimlerin artırılarak önüne geçilmesini talep ediyoruz.”

“Yabancı firmalar haksız rekabete yol açıyor”
Yabancı konteyner ve deniz taşımacılığı şirketlerinin çalışmalarına da değinen Kızıltan, bu konuda yaşanan sıkıntıları ise şöyle özetledi:
“Yabancı konteyner ve deniz taşımacılık şirketleri daha önce acenteler aracılığıyla yaptıkları işleri dar mükellefiyet kapsamında artık kendileri yapıyorlar. Bu şirketlerin, şirket merkezleri yabancı ülkede olması nedeniyle, Türkiye’de dar mükellef olarak elde ettikleri navlun gelirleri Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 23. Maddesine göre vergilendirilmez. Ancak vergilenmeyecek kısım sadece deniz taşımacılığı gelirlerine isabet eden kısım olması gerekirken Türkiye’deki bütün lokal faaliyetleri de navlun geliri olarak göstererek vergi dışı bırakılmaktadır. Bu da Türk firmalar için haksız rekabet yaratmaktadır. Bu konuda bir inceleme başlatılması konuyu açıklığa kavuşturacaktır. 
Rusya ile ticarette yaşanan ödeme sorununa da değinen Kızıltan, ruble ile ticarette yaşanan sıkıntıları aktararak çözüm için kamu bankalarının ruble ile işlem yapmalarının ihracatçıyı korumak anlamında önemli olduğunu savundu. 

Muş: “Kaçakçılıkta Mersin’in kabahati yok”
İlk olarak kaçakçılık konusuna değinen Bakan Muş, “Kaçakçılığı kimse istemez. Hem kolluk güçleri hem de Gümrük Muhafaza Teşkilatı yoğun şekilde çalışıyor. Bu bir şebeke işi ve kaçakçılıkta Mersin’in kabahati yok. İnsanın olduğu her yerde yaşanabilecek bir konu ve üzerine kararlılıkla gidiyoruz” dedi.
Ardından ana konteyner liman yatırımını değerlendiren Muş, “Ana konteyner limanının bu kentte yapılması isabetli olur. Mersin’de lojistik kültür oluşmuş. Halk da bu kültürü benimsemiş. Benim tahminim bu yatırım burada kalır” dedi. 
Toplantı perakende sektörü, hal, lojistik ve serbest bölgede yaşanan sorunların iletmesi ve Bakan Muş’un bu sorunlara verdiği yanıtlarla sona erdi. Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER