MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Aşut'a Anamur TSO'dan Plaket 13.11.2014 tarihinde yayınlandı

Anamur Tarım ve Gıda Fuarı’na katılım için Anamur’a giden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, ilk olarak Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyareti Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar ile birlikte gerçekleştiren Başkan Aşut, bölgede turizmin diğer önemli sektör olduğunun altını çizdi.


Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Meclis Başkanı A. Kerim Çilingir, Anamur TSO Yönetim ve Meclis Üyeleri tarafından karşılanan ve konuk edilen Şerafettin Aşut’a Anamur Tarım-Gıda Fuarı’na ve Anamur ekonomisine verdiği desteklerden dolayı teşekkür edildi ve bir plaket verildi. Törene Silifke TSO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kaynar ve Mut TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın da eşlik etti.

“Ulaşım alt yapısı tamamlandıkça, Anamur büyük bir dönüşüme hazır olmalıdır”
Anamur Tarım ve Gıda Fuarın’a katılmak ve Mersin TSO olarak destek vermek için Anamur’a giden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ilk olarak fuara büyük destek veren Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu , Meclis Başkanı A. Kerim Çilingir ve Anamur TSO’nun Yönetim ve Meclis Üyeleri tarafından karşılanan Başkan Aşut konuşmasında coğrafik özelliklerinden dolayı kıyıya paralel uzayan Mersin’de, merkez ve ilçeler arasındaki büyük mesafelerin ekonomik entegrasyon anlamında büyük zorluk yarattığını söyledi. Başkan Aşut çok gecikmiş bir proje olsa da, son yıllarda devam eden sahil yolu projesi ile bu sorunun ortadan kalkacağına inandıklarını ve Mersin’in ekonomik entegrasyonu için hayati bir konu olan sahil yolu projesinin her düzeyde takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı. Başkan Aşut, “Öte yandan Gazipaşa havaalanının Anamur ekonomisine her düzeyde - tarım-gıda olsun turizm olsun - büyük artı getireceğine, Anamur’u daha ulaşılır kılacağını inanıyoruz. Ulaşım projeleri ile Anamur bizce yeni bir dönüşüm yaşayacaktır” dedi.

“Anamur, insan kaynağını iyi eğitmelidir”
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut konuşmasında, “Fiziksel alt yapı eksikleri madalyonun biz yüzüdür. Ancak, ekonomik gelişim ve dönüşümde madalyonun bir yüzü daha vardır. O da; ekonomimizi ileriye taşıyacak olan insan kaynağımızdır. Peki, Anamur’un bu nitelikli ve eğitimli insan kaynağı var mı? Bu insan kaynağını doğru eğitiyor muyuz? Bu işe önem veriyor muyuz? Tarım üreticimiz, sanayicimiz, tüccarımız dünyayı tanıyor mu? Küresel ekonominin gerçeklerini, gereklerini biliyor mu? Yani, iş dünyamızı eğitiyor muyuz? Bence bu konuda Anamur Ticaret ve Sanayi Odamıza büyük görevler düşüyor. Mersin ölçeğinde hazırlanan bu eğitim projeleri mutlaka yerel bazda Anamur’a entegre edilmelidir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası alarak bu konuda desteğe hazırız” diye konuştu.

“Anamur’un ekonomide geleneksel anlayışlardan sıyrılmaya başlaması sevindiriyor”
Başkan Aşut, Anamur TSO ziyaretinde yaptığı konuşmada; “Artık, Anamur gibi bir değerin geleneksel anlayışlardan sıyrılmasının zamanı gelmiştir. Eğitimde, yüksek teknolojide, Ar-Ge’de, yenilikçi üretim ve sistemlerde, mesleki eğitimde biz iş dünyası yönlendirici olmalı ve küresel gelişmeleri yakalamalıdır. Anamur gerçek anlamda bir ekonomik ve sosyal dönüşüme girecektir, bu aşikar. Önemli olan bunu doğru planlamaktır. Bu konuyu sadece kamuya bırakırsanız bu vizyon tam anlamıyla oluşmaz. Burada görev biz iş dünyasınındır. Çünkü, biz dinamik, yenilikçi ve pratik bir anlayışa sahibiz. Bu anlamda ben; Anamur’u her alanda yüksek teknolojili, katma değer yaratan bir üretim sistemine kavuşmuş bir bölge olarak hayal ediyorum. Ben Anamur’u mesleki eğitiminde, sektörlerine doğru insan kaynağı yetiştiren bir bölge olarak hayal ediyorum. Ben Anamur’u dünyayı tanıyan ve dünyaya açılmak isteyen cesur girişimcileri olan, markalaşmanın önemini, kurumsallaşmanın önemini anlayan iş dünyasının olduğu bir bölge olarak hayal ediyorum. Anamur’un bu potansiyeli vardır. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası sizlerin yanındadır. Bu anlamda her alanda iş birliğine, ortak projeye, ortak eğitimlere hazırız. Mersin merkez olmadan bir Anamur; Anamur olmadan, ilçelerimizin zenginlikleri olmadan, bir büyük Mersin düşünülemez. Bu duygu ve düşüncelerle nazik ev sahipliğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Plaketi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası adına alıyorum. Çünkü bizler sadece bir temsilciyiz, sembolüz. Tüm bu çabaların arkasında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Meclisi, çalışanları ve değerli üyeleri vardır. Daha çok bir araya gelmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası adına hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER