MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Ahilik Haftasında küçük sanayi sitesi talebi hatırlatıldı  20.09.2023 tarihinde yayınlandı

Mersin’de faaliyet gösteren küçük sanayiciler Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen programda sektörel sanayi sitesi taleplerini hatırlatarak kentteki küçük sanayi sitesi sayısının artırılmasını istedi. 


Ahilik Haftasında küçük sanayi sitesi talebi hatırlatıldı 

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından Toroslar Belediyesi ev sahipliğinde Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Programı gerçekleştirildi. Programa Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır ile Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Veysel Sarı, Mersin Milletvekilleri ile meslek lisesi öğrencileri katıldı. Toroslar Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konmasıyla başlayan tören, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde devam etti. Açılış konuşmalarıyla günün anlam ve öneminin vurgulandığı programa Toroslar Belediyesi Halkoyunları Ekibi gerçekleştirdikleri gösteri ile renk kattı. Kalfaların ustalık mertebesine yükselmesini simgeleyen temsili ŞED Kuşatma Töreni gösterisiyle izleyenlere Ahilik kültürü ritüelleri aktarıldı. Program, Mersin İl Ahilik Teşkilatı tarafından seçilen ilin çırağı, kalfası ve ahisi ödüllerinin verilmesi, meslekte 50 yılını tamamlayan esnafa plaket takdimi ve yeni seçilen Oda başkanlarına kaftanlarının giydirilmesiyle son buldu. Törende aynı zamanda geçmiş dönem Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olan Mersin Milletvekili Talat Dinçer’e Ahi Baba unvanı verilerek Ahi Baba kaftanı giydirildi. 

Çakır: “Ekonomik devrimleri ithal düşüncelerde aramaya gerek yok”
Törenin açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, ahiliğin örnek bir yatay örgütlenme toplum hareketi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: 
“Bugün en büyük derdimiz olan uygulamalı mesleki eğitimin özüdür ahilik. Ekonomik devrimleri, ithal düşüncelerde aramaya gerek yok. Kendi değerlerimize sarılsak yeter. Ahiliğin sunduğu ekonomide kalitesiz üretim olmaz, sahtekarlık, stokçuluk, kara para olmaz. Ahilik, Türk kültüründen süzülen değerlerin inanç değerlerimizle harmanlandığı sosyo-ekonomik bir düzendir.”
Ahiliği ‘birlik olmak’ sözleriyle de tanımlayan Çakır, atalardan miras kalan bu kültürde ekonominin merkezine ahlakın, dayanışma ve işbirliğinin alındığını belirtip sahip çıkılmasının önemini vurguladı. 

Sarı: “Desteğe her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz”
Yalnızca ekonomik değil sosyal hayatın düzenlenmesinde de önemli rol oynayan ahilik kültürünün tanıtıldığı törende günümüz işletmelerinin sorunları da dile getirildi. Esnaf ve sanatkarların uzun süredir enerji ve hammadde fiyatlarındaki artıştan, döviz kurlarındaki artıştan olumsuz etkilendiğini hatırlatan MESOB Başkanı Veysel Sarı, “Üzerimizdeki yükleri azaltacak düzenlemelere, esnafı geliştirecek finansal desteklere her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Küçük sanayi sitelerine duyulan ihtiyacı da hatırlatan Sarı, gerek valilik gerekse belediyelerden bu konuda destek beklediklerini söyledi.  Sarı konuşmasının sonunda Cumhuriyetin 100. yılında MESOB olarak çırak sorununa çözüm üretebilmek adına Mesleki Eğitim Seferberliği başlatmayı düşündüklerini de söyledi. 

Seçer: “Sorunların çözümü için yerel yönetimler kadar hükümete de görev düşüyor”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise konuşmasında sanayi sitesi talebine yanıt verdi. “Esnaf diyerek geçmeyelim. Mersin’de 60 binden fazla işyeri olduğunu, 69 Odaya sahip olduğumuzu düşünürsek esnaflığın Mersin’deki ekonominin lokomotifi olduğunu biliriz” diyen Seçer, yaşanan sorunların çözümünde yerel yönetimlerin de hükümetin de önemli görevler üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Hazine arazilerinin tahsis edilmesiyle sanayi siteleri için alan üretilebileceğini kaydeden Seçer aynı zamanda AVM’ler ve zincir marketler nedeniyle darboğaza giren küçük işletmelerin rahatlaması için Perakende Yasası’nın da düzenlenmesi gerektiğini hatırlattı. 

Pehlivan: “Ahilik bir kültür hazinesi”
Ahiliğin ülke için büyük bir kültür hazinesi olduğunu belirterek sözlerine başlayan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Bir yandan esnafın bugününü konuşurken diğer yandan ahilik disiplinini irdeleyip analiz ederek o günlerde kurulan yapıyı bugüne taşıyoruz” dedi. Ahiliğin tüm dünyada geçerli olan prensiplere sahip olduğunu belirten Pehlivan, yalnız ticari hayatta değil toplumsal hayatta da huzur ve ahengin korunması adına önemli ilkeler barındırdığını vurguladı. 
Mersin Milletvekilleri Ali Kıratlı, Gülcan Kış ve Talat Dinçer de ahiliğin önemini vurguladıkları konuşmalarda Meclisin açılmasıyla birlikte yürütmeyi planladıkları çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER