MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Perakende mağazaları destek bekliyor 07.12.2020 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 8 No’lu Dayanıklı Tüketim Malları Meslek Komitesi Meclis Üyeleri, sektörün pandemi sürecinden nasıl etkilendiğini değerlendirdi. Perakende mağazalarının e-ticaret karşısında zorlandığını anlatan Meclis Üyeleri bu dönemde bekledikleri destekleri anlattı.


Perakende mağazaları destek bekliyor

MTSO 8 No’lu Dayanıklı Tüketim Malları Meslek Komitesi Meclis Üyeleri perakende satışlardan üretime kadar tüm aşamalarıyla pandeminin sektör üzerine etkilerini değerlendirerek bu süreçte sektör temsilcilerinin talepleri hakkında bilgi verdi. KDV indirimi talebinden kira desteğine, üretim desteğinden eğitime kadar birçok konuya değinen Meclis Üyeleri, perakende sektörünün işsizlikle mücadelenin ilacı olduğunu belirtip, bu sektöre sahip çıkılmasını istedi.

Yılmaz: “Perakende sektörü işsizliğin ilacıdır”

MTSO 8 No’lu Komite Meclis Üyesi ve Yılmazlar Dayanıklı Tüketim Malzemeleri Firma Sahibi Hasan Yılmaz, bu süreçten en fazla perakende mağazalarının olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Tedbirler kapsamında getirilen kısıtlamalar nedeniyle dışarıya çıkmaların azaldığını, bunun sonucunda da mağazalardan alışverişin yerini e-ticaretin aldığını hatırlatan Yılmaz, süreçten en fazla beyaz eşya mağazalarının ve elektronik mağazalarının olumsuz etkilendiğini ifade etti. Aynı zamanda bu sektörlerde üretimin ithalata dayalı olması nedeniyle çeşitli sorunlar yaşandığını da kaydeden Yılmaz, şunları söyledi: “Döviz kurlarındaki artışla birlikte doğal olarak ithal hammadde fiyatları da oldukça yükseldi. Bu durum doğrudan ürün fiyatlarına yansıdı. Yılbaşından bu yana beyaz eşya fiyatları neredeyse yüzde 50 arttı. Geldiğimiz süreçte sektör temsilcileri hem artan ürün maliyetleri hem de doğrudan satış yapamamanın sıkıntısı ile karşı karşıya. Sıkıntıları en azından bir miktar azaltabilmek adına sektör temsilcileri beyaz eşya ve elektronikteki KDV oranlarının mobilyada olduğu gibi yüzde 8’e indirilmesini, mağazaların kapanmaması için de sıkıntılar sona erene kadar kira desteği verilmesini bekliyor.”

Aynı zamanda kira vergilerinin de bu süreçte alınmaması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, SSK ücretlerinin de işveren üzerinde ciddi bir yük oluşturduğuna işaret etti. Perakende sektörünün işsizliğin ilacı olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu süreçte sektörün korunmasının önümüzdeki süreçte daha sağlıklı yol alınabilmesinin anahtarı olacağını da sözlerine ekledi.

Doğan: “Üretim, devlet politikası haline getirilmeli”

8 No’lu Komite Meclis Üyesi ve Jameson Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Doğan ise ağırlıklı olarak üretim ayağında yaşanan sıkıntılara değindi. Hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle son dönemlerde sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Doğan, aynı zamanda Çinli üreticilerin son dönemde elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya üretimi için fabrika kurduğu ülkelerde, orada faaliyet gösteren yerli üretici ve ithalatçıları nasıl zor durumda bıraktığına da değindi. Sorunun çözümü için üretimin desteklenmesinin, bunun bir devlet politikası haline getirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Doğan, “Bugün, üreticilere hammadde, kalıp üretimi ve vergilerde destek verilirse, yerli üretimin rekabet imkanı büyük ölçüde artar. Ülke ekonomisinin üretim ve ihracatla büyüyeceği unutulmamalı” diye konuştu. Mersinli üreticilerin birbirine sahip çıkmasının önemine de değinerek, mevcut durumda bir kalıbın, vidanın dahi şehir dışından alındığını dile getiren Doğan, “Hepimiz Mersin’de üretiyor, Mersin’den para kazanıyoruz. Birbirimizi destekler, sahip çıkarsak, alışverişimizi Mersin’den yaparsak ekonomimiz daha çok güçlenir” sözleriyle birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Üretimde çalıştıracak personel bulma noktasında yaşadıkları soruna da değinen Doğan, “Gençlerde maalesef bu konuda heves yok. Eğitimimiz de artık buna çok uygun değil. Vakit kaybedilmeden yeniden çıraklık, kalfalık sistemi oluşturulmalı. Fabrikalarda çalıştıracak nitelikli personel bulmakta zorlanıyoruz” dedi. Aynı zamanda tüketicilere de seslenen Doğan, “Özellikle beyaz eşya alımlarında Mersin’deki mağazalar tercih edilmeli. Bu sayede hem kent ekonomisi desteklenmiş olacak hem de daha kaliteli hizmet alıp teknik servis konusunda da sorun yaşanmayacaktır. Bu nedenle perakende satış noktalarından alışveriş yapılması gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Son olarak internet satışlarındaki haksız rekabeti anlatan Doğan, internetten vergi numarası olmadan yapılan satışlara denetim getirilmesini talep etti. Kayıt dışı satışların devleti de kayıtlı çalışan firmaları da zorladığını belirten Doğan, bu alana bir düzenleme getirilmesi gerektiğini ifade etti.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER