MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

İnşaat komiteleri güç birliğine gidiyor 29.04.2019 tarihinde yayınlandı

Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından sıkıntıya giren inşaat sektörünün geleceğini konuşup bir arada hangi adımların atılabileceğini görüşmek adına MTSO 14, 15, 16, 39 ve 40 No’lu Komite üyeleri bir araya geldi.


Toplantıda zorlu sürecin kent içinde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin birbirine sahip çıkıp, güç birliğine gidilmesi ile aşılabileceği ortak görüşü oluştu. Mersin’de inşaat sektörünün geleceğini konuşmak adına; 14 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat, 15 No’lu Mühendislik ve Mimarlık, 16 No’lu İnşaat Malzemeleri Üretimi ve Ticareti, 39 No’lu Emlak ve Destek Faaliyetleri ile 40 No’lu Genel İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi üyeleri bir araya geldi.

Toplantıda müteahhitten, malzemecisine, mimarından emlakçısına kadar bir sektörün her aşamasını temsil eden bütünleyici bir grup oluşturulduğuna dikkat çekilerek birlikte hareket edilmesinin önemine değinildi. Özellikle ekonomik sıkıntıların üst düzeyde hissedildiği bir dönemde yeni yatırım yapmanın zorluğunun öne çıktığı toplantıda, mevcut dönemde yapılacak ticaretin mutlaka üyeler arasında gerçekleştirilmesi gerektiği, MTSO Üyelerinin birbirine sahip çıkıp paranın şehir dışına gönderilmemesi gerektiği vurgulandı. Toplantıda öne çıkan diğer talepler ise şöyle: 

  1. Ofis çalışanların en azından bir yıllık sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi halinde işsizlik sorununa da çare olunacaktır. Mevcut şartlarda yetişmiş personelimizin maaşını ödeyerek çalıştırmakta zorlanıyoruz. 
  2. Geçmişte inşaat sektörünün mobilya, beyaz eşya gibi farklı alanlarında uygulandığı gibi sektörü ilgilendiren tüm alanlarda KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi maliyetlerimizi azaltacak ve elimizi rahatlatacaktır. 
  3. KOBİ’lere yönelik KOSGEB destekli krediler sağlanıp uygun maliyetli kaynak sağlanması durumunda zor sürecin daha az hasarla atlatılabileceği düşünülmektedir. 
  4. Konut kredi faizlerinin yüzde 1’e düşürülmesiyle birlikte satışlar hareketlenecek, paralelinde sektörde de kıpırdanmalar olacaktır.

Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER