MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Dünya Bakliyat Gününde çocuklara bakliyat tanıtıldı 20.02.2019 tarihinde yayınlandı

Dünya Bakliyat Günü’nde ilköğretim öğrencilerine bakliyatın faydaları anlatıldı. Bir taraftan obeziteyle mücadeleyi destekleyen, diğer taraftan gelecek nesillerin bakliyatı daha yakından tanımasını sağlayan etkinlikle yeni neslin fast food ürünlerden uzaklaştırılıp sağlıklı bakliyat ürünlerine yönlendirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda MTSO 3 No’lu Hububat ve Bakliyatın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi’nin girişimiyle il genelindeki 9 okulda 6 bin paket bakliyat dağıtıldı.


Dünya Bakliyat Gününde çocuklara bakliyat tanıtıldı

Dünya Bakliyat Günü kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Ticaret Borsası (MTB) işbirliğinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle Halkkent İlköğretim Okulu’nda etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında öğrencilere 500 gramlık paketler halinde hazırlanan 6 bin paket bakliyat dağıtıldı. Bakliyat paketleri, ilkokul seviyesinde il genelindeki 9 okuldaki tüm öğrencilere ulaştırılırken, sınıf öğretmenleri tarafından da derslerde bakliyat ürünlerinin faydaları konusunda öğrencilere bilgi aktarıldı. Mersin merkezdeki etkinlik Toroslar ilçesi Halkkent İlkokulu’nda gerçekleştirildi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTB Yönetim Kurulu Başkanı Abddullah Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, öğrenciler ve velileri katıldı. Toroslar Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Ekibi’nin gösterisi ile başlayan etkinlikte, üzerlerinde fasulye, nohut, mercimek, barbunya, bakla gibi bakliyat ürünleri yazan pankartlar taşıyan ve her biri bir bakliyat ürününü temsil eden öğrenciler, bakliyatın sağlığa faydalarını oynadıkları mini bir skeçle anlattı.  

Kızıltan: “Sofranızdan bakliyatı eksik etmeyin”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, açılış konuşmasında çocuklara bakliyatın önemini anlatarak, “Bol bol bakliyat tüketin, sofranızdan eksik etmeyin” tavsiyesinde bulundu.  Mersin ekonomisinde bakliyatın yerine de dikkat çektiği konuşmasında Kızıltan, “Mersin’in tarımdaki, sanayideki, lojistikteki ve turizmdeki yerini ve iddiasını hepimiz iyi biliriz. Kentimiz uluslararası bakliyat ticaretinde sadece Türkiye’de değil, dünyada lider kentlerden birisidir. Bu başarıdan dolayı, Mersin Ticaret Borsamızı ve tüm Mersinli Bakliyat firmalarımızı kutluyorum. İnsan sağlığı ve ihtiyacımız olan kaliteli gıda anlamında bakliyatın değerini düşündüğümüzde, Mersin’in bu alandaki öncü yeri, sağlıklı nesillerin oluşturulmasında daha da önem kazanmaktadır. Bu önemli konu, çocuklarımızın fiziksel ve zeka gelişiminde önemlidir ve gündemde tutulmalıdır. Bu bilincin başlama yeri de okullardır. Bu anlamda bu etkinliğin burada yapılması çok önemlidir ve anlamlıdır” diye konuştu. 

Özdemir: “Haftada en az 3 kez mutlaka bakliyat tüketin”

MTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ise 10 Şubat tarihinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi olarak Dünya Bakliyat Günü ilan edildiğini anımsattı. Bu vesileyle çocuklarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Özdemir, öğrencilere seslenerek, “Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Bizler için çok değerlisiniz. Hepiniz sağlıklı büyümek için doğru beslenmelisiniz. Bu nedenle haftada en az 3 kez mutlaka bakliyat tüketiniz. Bakliyat, birçok vitamin ve mineral içeriyor, protein seviyesi yüksek ve et ürünlerine eşit olması nedeniyle önemli besinler. Bakliyat yerseniz kemikleriniz gelişir, kaslarınız güçlenir, gözleriniz daha keskin görür, hafızanız güçlenir, cildiniz canlı, dişleriniz sağlıklı olur” dedi.  

Koca: “Etkinliğin kapsamı genişletilmeli”

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise bu yıl 9 okulda gerçekleştirdikleri bakliyat dağıtımını, önümüzdeki yıllarda diğer okullara da yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.  Konuşmaların ardından protokol üyeleri öğrencilere sınıflarda 500 gramlık paketler halinde bakliyat dağıttı. Bu dağıtımın ardından da okul bahçesinde öğrencilere ve velilere bakliyattan yapılmış yemekler ikram edildi.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER