MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Başkan Kızıltan komitelerle bir araya geliyor 08.07.2018 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meslek Komitelerinin aylık olağan toplantılarına katılarak komitelerin çalışmaları hakkında bilgi alıyor.


Başkan Kızıltan komitelerle bir araya geliyor

Her fırsatta komitelerin Oda’ların mutfağı olduğunu ve Oda’ların çalışmasına yön verdiğini dile getiren Kızıltan, bizzat katıldığı toplantılarda bir taraftan sektör sorunlarını yakından takip ederken diğer taraftan komite üyelerinin taleplerini yerinde dinliyor. 

Kızıltan geçtiğimiz 15 gün içinde 4 No’lu Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri, 6 No’lu Toptan Gıda ve Muhtelif Ticaret ile 7 No’lu Perakende Gıda ve Muhtelif Ticareti ortak toplantısı, 11 No’lu Tekstil Konfeksiyon ve Ayakkabı Ticareti, 13 No’lu Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı, 15 No’lu Mühendislik ve Mimarlık, 19 No’lu Yurtiçi Yük ve Eşya Taşımacılığı ile 21 No’lu Deniz Yolu Taşımacılığı ve Destek Hizmetleri, 34 No’lu Ağaç ve Orman Ürünleri Meslek Komitelerinin toplantılarına katıldı. 

4 No’lu Komite toplantısında tüketicinin daha kaliteli, sağlıklı ve güvenilir et ve et ürünleri tüketebilmesi için et borsasının kurulması konusu üzerinde duruldu. Aynı zamanda hayvancılığın gelişebilmesi adına yem sektörüne yönelik adımlar atılmasının gerekliliğinin de dile getirildiği toplantıda Türkiye’nin yıllık soya ihtiyacının 2 milyon tonun üzerinde olduğu ve katma değeri yüksek olan soya üretiminin desteklenmesinin gerekliliği konuşuldu. Tavukçuluk sektörünün geliştirilmesi ve bu alana verilmesi istenen destekler de ele alınan konular arasında yer aldı. 

6 ve 7 No’lu komitelerin ortak toplantısında, sektörlerin ortak sorunlarının saptanması adına bir arama konferansı düzenlenmesi konusu gündeme getirildi. 

11 No’lu Komite toplantısında ise özellikle AVM’lerin bayramların ilk günü kapalı olması adına çalışma yürütülmesine karar verildi. Bu konuda araştırma yapılması kararı alınan toplantıda ayrıca üretici firmaların ziyareti, alışverişe gelen kişilerin araç park yeri bulma noktasında yaşadığı sorunlar ve sektörel çalıştay düzenlenmesi de konuşulan konular arasında yer aldı. 

13 No’lu Komite toplantısında ise özellikle küçük sanayi sitesi iç yolları üzerinde duruldu. Bu bölge içinde ulaşımda yaşanan sorunların dile getirildiği toplantıda acil asfaltlama başlatılması için çalışma yürütülmesi kararı alındı.

15 No’lu Komite toplantısında üzerinde durulan konu ise geçtiğimiz günlerde çıkarılan İmar Barışı oldu. Komite tarafından bu konu hakkında çalışma yapılarak Mersin’e ilişkin bir rapor hazırlanması ve ilgili kuruluşlara sunulmasına karar verildi. 

19 No’lu Komite ise Mersin Limanına, boş giriş yapıp, yük almadan çıkış yapan araçlardan alınan ardiye ücreti ile ilgili uygulanan prosedürün çözümü noktasında destek istedi. İşçi işveren uyuşmazlıkları kapsamında hayata geçirilen arabuluculuk sisteminin de gündeme getirildiği toplantıda komite üyeleri bu konu hakkında kapsamlı bilgilendirme talep etti. 

21 No’lu Komite toplantısında ise deniz yolu taşımcılığında yaşanan gelişmelerin ve sorunlar dile getirildi. Komite Üyeleri ilk etapta denizyolu taşımacılığı ve destek hizmetleri alanında faaliyet gösteren üyelerin sorunlarını tespiti yönünde çalışma kararı aldı. Toplantıda önümüzdeki süreçte bu sorunların tespiti için hangi adımların takip edilmesi gerektiği, hangi tür etkinliklerin düzenlenebileceği tartışıldı. 

Başkan Kızıltan’ın sektörün sorunlarını dinlediği son komite 34 No’lu Komite oldu. Bu toplantıda ise komite üyeleri, ağaç ve orman ürünleri kullanılarak ne tür farklı ürünler üretilebileceğinin alternatiflerini tartıştı. Ürün çeşitlemesine gidilmesi, inovatif ürünlere ağırlık verilmesinin sektöre sağlayacağı kazanımlar konuşuldu. 

Önümüzdeki süreçte ana konularda çalışma grupları oluşturmayı planladıklarını dile getiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, komitelerden gelecek taleplerin bu çalışma gruplarına yön vereceğini ifade etti.
 


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER