MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Nijnekamsk, Türk yatırımcılarını bekliyor  20.07.2018 tarihinde yayınlandı

Rusya Federasyonu'na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Tataristan Cumhuriyeti’nin 250 bin civarında nüfusa sahip Nijnekamsk kenti Türk yatırımcılarını bekliyor. Nijnekamsk’ın yatırım olanakları, Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Yetkili Temsilciliği iş birliğinde düzenlenen toplantıda, MTSO üyelerine anlatıldı. 


Nijnekamsk, Türk yatırımcılarını bekliyor 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ve Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Yetkili Temsilciliği iş birliğiyle Mersin ve Nizhnekamsk şehirleri arasındaki kardeşlik ilişkilerini geliştirmek amacıyla Nizhnekamsk Belediye Başkan Yardımcıları Radmir Beliayev ve Lehar Ahmetov ile Tataristan Türkiye Temsilci Yardımcısı Albert Layışev’in katılımıyla, Tataristan ülke tanıtım toplantısı düzenlendi.  Tataristan Cumhuriyeti’nin 250 bin civarında nüfusu olan Nijnekamsk kentinin yatırım olanaklarının anlatıldığı toplantıya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile Meclis Başkanı Hamit İzol ve iş dünyasından temsilciler katıldı. 

Nijnekamsk’ın ekonomisi hakkında sunum yapan Nizhnekamsk Belediye Başkan Yardımcısı Radmir Beliayev, büyük sanayi ve tarım işletmeleri, gelişmiş inşaat ve ulaşım altyapısı, güçlü eğitim ve bilimsel potansiyeli, gelişmiş sağlık ağı ve sosyal hizmetler alanıyla Nijnekamsk’ın, Tataristan Cumhuriyeti kalkınmasının önemli etmeni olduğunu söyledi. Bin 672 kilometre kare yüzölçümüne sahip kentin 274 bin nüfusu olduğunu aktaran Beliayev, sanayi kümesinin aktif gelişmesi sayesinde Ninekamsk’ın Tataristan’ın sanayi ve kültür merkezi haline geldiğini bildirdi. Nijnekamsk'ın, Tataristan Cumhuriyeti Kama Yenilikçi Bölgesel Üretim Kümesi (İNNOKAM) içinde yer aldığını kaydeden Beliayev, bunun federal seviyedeki 25 yenilikçi bölgesel kümelerin en büyüğü olduğunu vurguladı. Kümenin, petrol ve gaz rafinerileri, petrokimya ve otomobilcilik üzerine yoğunlaştığının bilgisini veren Beliayev, kümenin sanayi üretim hacminin 667 milyar Ruble’ye tekabül ettiğini belirtti. 

Nizhnekamsk’ın yatırımcıları teşvik etmek, ekonomik gelişmeyi hızlandırmak için yaratılan, tercihli vergi koşulları, kolaylaştırılmış idari işlemler ve Rusya’daki diğer imtiyazlara sahip bir ekonomik bölge olan ‘Hızlı Sosyo-Ekonomik Gelişme Bölgesi’ne sahip olduğunu belirterek, bu bölgenin Nizhnekamsk’ın ana işletmeleri için değil, küçük ve orta ölçekli işletmeler için olduğunu kaydetti. Bölgenin yatırımcılar için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çeken Beliayev, “Bir yatırımcı için işgücü bulmak, baş ağrısı olmayacaktır. Bugün Nijnekamsk’ın mesleki eğitim kurumları birçok uzman yetiştirmekte ve en önemlisi, bu işgücü çağdaş teknoloji ve ekipman ile donatılmış eğitim kurumlarında yetiştirilmektedir” dedi.

Neden Nijnekamsk?
‘Neden Nijnekamsk’a yatırım yapmalıyız?’ sorusuna da cevap veren Beliayev, şunları söyledi: 
“Devlet, yatırım faaliyetlerini desteklemektedir. Çarpan etkisine sahip büyük çaplı yatırım projelerini uygulama tecrübesi ile avantajlı coğrafi konum ve nispeten düşük işgücü ücretlerine sahiptir. Tataristan Cumhuriyeti’nin kuzey-doğusunun en önemli aktarma merkezidir. Yatırım için boş araziler mevcuttur. Tataristan Cumhuriyeti ve İNNOKAM kümesinin sanayi merkezidir. Tüketici piyasasının dinamik gelişen alanı ve siyasi ve ekonomik istikrar ile büyüyen ekonomiye ve elverişli yatırım iklimine sahip bir şehirdir.”
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER