MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Mersinli sanayici, kümelenme ile büyük projelerden pay kapma hedefinde 20.04.2017 tarihinde yayınlandı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), kentte faaliyet gösteren sanayicilerin başta enerji sektörü olmak üzere dünya genelindeki yüksek montanlı işlerden daha büyük pay alabilmesi adına URGE Kümelenme Projesi başlatmaya hazırlanıyor. Proje çerçevesinde kentteki üreticilerin üretim standartlarının yükseltilmesinden, dünya standartlarının yakalanması adına gereken eksik kalite belgelerinin tamamlanmasına, kalifiye eleman sorununun çözümünden farklı pazarlara ulaşıma kadar birçok sorununun giderilip dünya çapındaki önemli projelerde Mersinli firmaların payının artırılması hedefleniyor.


Mersinli sanayici, kümelenme ile büyük projelerden pay kapma hedefinde

MTSO Projeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘URGE Kümelenme Projesi’ Mersinli sanayicilere anlatıldı. Projenin detaylarının verilip kümelenmenin sektöre sağlayacağı avantajlar hakkında bilgi aktarılan toplantıda sanayicilerle bir araya gelen MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, “Bu kümelenme ile ekmeğimizi paylaşmayacağız. Birlikte hareket ederek pazarımızı genişletip ekmeğimizi büyüteceğiz. Toplu hareket edip güçlerimizi birleştirirsek rekabet gücümüzü artırırız” dedi.
Toplantının açılışında konuşan MTSO Başkanı Aşut, kentte yapılan önemli bir projeyi de hatırlatarak şunları söyledi:
“Benimseyelim ya da benimsemeyelim, ülkemizin yıllardır gündeminde yer alan nükleer güç santrali kurma ideali, Rusya Federasyonu ile imzalanan Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali kurulum anlaşması ile başladı. Sınırlarımızda yer alan bu santralin yaratacağı ekonomik ve sosyo-ekonomik gelişmeleri iş dünyası olarak yakından takip ederek yaratacağı yeni iş olanaklarından da maksimum seviyede faydalanmalıyız. Hatta Akkuyu’da kurulacak nükleer güç santralinin inşasında Mersinli firmalarımızın yer alması, Mersinli mühendislerimizin istihdam edilmesi ve Mersin iş camiası tarafından gerekli olan ekipmanların temini sağlanmalı. Bunun için de firmalarımızın uluslararası nükleer endüstri pazarında rekabet yetkinliğine ulaşması gerekir. Biliyorum ki çevreci enerjinin üretimi hepimizin ortak tercihi. Yalnız unutmayalım ki bu bir devlet politikası olup yakın zamanda bu proje hayata geçecektir. İşte bu nokta da Mersin iş camiası olarak bu günden yarına bölgemizde gelişecek olan Nükleer Endüstriye firmalarımızı hazırlamalıyız.”

“Dünyadaki önemli projelerde Mersin, payını artırabilir”
Mersinli firmaların hedefine kısa sürede ulaşabilmesinin kümelenme ile mümkün olabileceğini kaydeden Aşut, bu sayede orta ve büyük ölçekli firmaların güç birliğine gidip orta ölçekli firmaların büyümesine de zemin hazırlanabileceğini söyledi. Böylece kalitede ortak bir standart yakalanıp yalnızca Nükleer Güç Santrali’nde değil, dünyanın birçok noktasındaki önemli projelerden ortak pay alarak Mersin’in pazarının geliştirilebileceğini vurguladı. Bu kümelenme ile kentteki üreticilerin gücünün artacağına dikkat çeken Aşut, “Bunu Yaş Meyve Sebze Kümesi başarıyla gerekleştirdi. Küme olarak hammadde teminine gidip rekabetçi fiyatlarla hammadde sağladı, sorunlarına karşı birlikte hareket edip çözümlerini kolaylaştırdı. Bunu biz de yapabiliriz” dedi. Aşut’un bu konuda Ekonomi Bakanlığı’nın da ciddi destekler verdiğini hatırlatması sonrasında MTSO Projeler Müdürlüğü’nden Fevzi Filik katılımcıları destekler hakkında bilgilendirdi.
Mersin’de kısa süre sonra bir nükleer endüstri oluşacağını anlatan Filik, bu endüstriden pay alınabilmesi için Mersinli sanayicilerin altyapısının geliştirilmesi, kalite sisteminin oluşması gerektiğini söyledi. Bu gelişimin de URGE Kümelenme Projesi ile daha kısa sürede gerçekleşebileceğine değinen Filik, “Bu, aynı coğrafi yerlerde farklı sektörlerde yer alsa da aynı odağa hizmet eden firmaların bir araya gelip aynı yolda ilerlemesi, üretici firmalar, yan sanayi firmaları, hizmet tedarikçileri ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modeli” dedi. Kümelenmenin bir ekonomik kalkınma modeli olduğunu kaydeden Filik, Ekonomi Bakanlığı tarafından bu modeli tercih eden firmalar ihtiyaç analizi, eğitim ve danışmanlık, yurtdışı pazarlama programı, alım heyeti, istihdam ve bireysel danışmanlık gibi alanlarda yüzde 75’e kadar mali destek verdiğini bildirdi. Projenin 3 yılda tamamlanabileceğini anlatan Filik, “Belki projenin çıkış noktası NGS ama tek yönümüz de burası olmayacak. Mersin’de böyle bir kümeye ihtiyaç var. Çünkü ciddi bir firma sayımız ve ciddi de bir potansiyelimiz var” ifadelerini kullandı. 

“Yan sanayide de aynı kalite yakalanmalı”
Toplantıya katılan sanayiciler de birlikte hareket edilmesi halinde yurtdışından gelecek çok daha fazla projeye olumlu yanıt verilebileceği görüşünde birleşti. Akkuyu NGS Projesi’nden de gerek Mersin gerekse Adana firmalarının mutlaka pay alması gerektiğini, ekonomik zenginliğin farklı illere dağıtılmaması gerektiğini kaydeden sanayiciler bu nedenle bir araya gelerek talep edilen standartların hızla yerine getirilmesi gerektiğini anlattı. Yalnızca üretici firmaların değil, oluşacak yan sanayide de aynı kalitenin yakalanması gerektiğine dikkat çekilen toplantıda vakit kaybedilmeden adım atılması gerektiği kararlaştırıldı.

 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER