MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Arap iş dünyası Mersin’de buluşacak 08.01.2018 tarihinde yayınlandı

Kalkınma Bakanlığı himayelerinde, Mersin Valiliği koordinasyonunda, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDTA), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ve Türk-Arap İşadamları Derneği'nin (TURAB) destekleriyle 11-13 Ocak tarihleri arasında Mersin'de "1. Türk-Arap Ekonomi Zirvesi" ve "Türk-Yemen İş Forumu" gerçekleşecek. Zirve kapsamında Türk ve Arap iş insanlarına yönelik olarak, ÇKA, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri işbirliğinde 12 Ocak 2018  tarihinde ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirilecek. 


Arap iş dünyası Mersin’de buluşacak

Konuyla ilgili Mersin Valiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Vali Ali İhsan Su, Zirve ve Forum’un detaylarıyla ilgili bilgi verdi. Mersin’in iki önemli etkinliğe evsahipliği yapacağını kaydeden Su, Türk ve Arap ülkelerinden bakanlar, diplomatlar, iş adamlarından oluşan yaklaşık 250 kişilik heyeti ağırlayacaklarını bildirdi. Birbiriyle ilişkili bu iki farklı etkinlik vesilesiyle Mersin'de böylesi önemli bir heyeti ağırlamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyacaklarını kaydeden Su şunları söyledi:
“1. Türk-Arap Ekonomi Zirvesi'ne Kıbrıs, Fas, Tunus, Cezayir, Lübnan, Filistin, Kuveyt, Bahreyn, Irak, Suriye, Mısır, Ürdün, Sudan, Suudi Arabistan, Yemen, Hindistan, Malezya, Çin gibi ülkelerden katılımcıların iştirak etmesi beklenmektedir. 3 gün sürecek programın ilk gününde 11 Ocak 2018 Perşembe günü Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımıyla Türk ve Arap ülkelerindeki ekonomik gelişmeler, işbirliği fırsatları, yatırım imkanları, iş yapma kültürleri gibi konular, farklı panellerde konunun uzmanları tarafından tartışılacak. Programın ikinci ve üçüncü günü ise Türk ve Arap iş insanları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirilecek. Mersin iş insanlarımız ile yurt dışından gelen misafirlerimiz arasında somut ticari bağlantılar kurulmaya çalışılacaktır. Ayrıca serbest bölge, liman, organize sanayi bölgesi gibi üretim alanları ziyaret edilerek, ilimizin üretim ve yatırım ortamı misafirlerimize tanıtılmaya çalışılacaktır.”
Türk-Arap Ekonomik Zirvesi'nin yanı sıra Adana ile birlikte “Türk-Yemen İş Forumu'na da ev sahipliği yapacaklarını vurgulayan Su, “Yemen, Suudi Arabistan, Türkiye, Ürdün, Bahreyn, Malezya, Çin gibi ülkelerden gelen ve Ortadoğu'nun tabiri caizse tüccarı olarak tanımlanan yaklaşık 135 kişilik Yemenli iş adamı heyeti 9-10 Ocak tarihlerinde Adana'da, 11-12-13 Ocak tarihlerinde ise Mersin'de temaslarda bulunacaktır” dedi. Bu program vesilesiyle Ortadoğu coğrafyasında tüccarlık vasıflarıyla öne çıkan Yemenliler ile Çukurovalı iş adamları arasında ticari işbirliklerinin güçlendirilmesini hedeflediklerini anlatan Su, bölgenin yatırım ve dış ticaret potansiyelinin kendilerine yerinde tanıtılarak somut ticari çıktılar elde edilmesini amaçladıklarını söyledi. 
Forumun Türk-Arap Ekonomi Zirvesi ile eş zamanlı olarak düzenlenmesini planladıklarına da dikkat çeken Su, “Bu sayede iki etkinliğin birbirini olumlu yönde besleyeceği düşünülmüştür. Mersin'de böylesi güzel etkinlerin düzenlemesinde katkı sağlayan Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan başta olmak üzere bu etkinliklerin destekçisi bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu çalışmalar, Mersin ve Türk-Arap ülkeleri arasında ticaret ve yatırım alanındaki ilişkilerin güçlenmesine vesile olacaktır. Aynı zamanda, Mersin'in uluslararası alandaki tanıtımına da önemli katkılar sağlayacaktır” dedi. 
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER