MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Altınışık, hayat enerjisini resimde buldu 24.01.2020 tarihinde yayınlandı

Emekli Matematik Öğretmeni Ganimet Altınışık, üçüncü kişisel sergisini Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde açtı. Resimle hayat enerjisini yeniden bulduğunu dile getiren Altınışık, sergilerin kendisini oyaladığını ve dinç tuttuğunu söyledi. 


Altınışık, hayat enerjisini resimde buldu

MTSO Sanat Galerisi, Emekli Matematik Öğretmeni Ganimet Altınışık’ın üçüncü kişisel resim sergisini ağırlıyor. Retrospektif resim sergisi açan sanatçı, yağlı boya tekniğiyle hazırladığı 30 eserini sanatseverlerin beğenisine sunuyor. ‘Dünden Bugüne’ isimli serginin açılışına, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Meclis Üyesi Ahmet Akın, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burkgazi, galeride sergi açan sanatçılar ile çok sayıda davetli katıldı. 

Altınışık: “Kendimi meşgul etmek üzere resim yapıyorum”
Emekli olması sonrasında aktif olarak resim yapmaya başladığını anlatan Sanatçı Ganimet Altınışık, resme arkadaşının tavsiyesi üzerine başladığını söyledi. Bu sergisinin üçüncü kişisel sergisi olduğunu belirten Altınışık, “Dünden bugüne isimli sergim pek çok yılı kapsıyor yani retrospektif. Kendimi meşgul etmek üzere resim yapıyorum. Genellikle çektiğim fotoğrafları resmediyorum. Bazen de doğaçlama çalışmalarım oluyor” dedi.   

“Beni arkadaşım yüreklendirdi”
Resimle ilk buluşmasının arkadaşı Nilüfer Kayışoğlu sayesinde olduğunu anlatan Altınışık, şunları söyledi:
“Mimar arkadaşım Nilüfer ile bir gün gezmeye gittik. Orada, oğlum Mustafa, su içen bir at resmi yapmıştı. ‘Bu yaşta böle bir resim yapamaz, yeteneğini birinden almış olmalı’  dedi. Bize bir yağlı boya paketiyle bir tuval hediye etti. İkinci çocuğum yeni doğmuştu. Evdeyken bir resim yapmıştım. Arkadaşım görünce; ‘Sen bir kursa gitmeden bunu yapabildiğine göre daha iyilerini yapabilirsin’ diye beni yüreklendirdi ve 1996 yılında emekli olmamla birlikte aktif resme başladım. Resim hikayem de böylece başlamış oldu.” 

Mersin’in ardından Şubat ayında da İstanbul’da bir karma sergiye katılarak çalışmalarıma devam edeceğinden de bahseden Altınışık, genellikle çalışmalarını halk eğitim atölyesinde yaptığını kaydetti. Resimle hayat enerjisini yeniden bulduğunu dile getiren Altınışık, sergilerin kendisini oyaladığını ve dinç tuttuğunu söyledi. 

Ganimet Altınışık kimdir? 
1954 yılında Anamur’da doğdu. Mersin Öğretmen Okulunu kazanan Altınışık, Cemal Turan, Ergül Ertem, Necati Özbay gibi önemli öğretmenlerden resmin eğitimi aldı. Adana Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümünü kazanan Altınışık, 1976’da matematik öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 1996’da Gazi Lisesi’nden emekli oldu. Emekli olduktan sonra resim serüveni başlayan Altınışık’ın, iki kişisel sergisi bulunuyor. Birden fazla karma sergiye katılan Altınışık, çalışmalarını halk eğitim atölyelerinde sürdürüyor.   

4 Şubat’a kadar açık kalacak sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER