MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI
Türkçe English
MTSO 13. Yıl
ÇAĞRI MERKEZİ 0850 304 33 33
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin Cennet Cehennem

Cibuti Özel Ekonomik Bölgesi Toplantısı, 17 Aralık 2019 05.12.2019 tarihinde yayınlandı


Cibuti Özel Ekonomik Bölgesi Toplantısı, 17 Aralık 2019

T.C. Ticaret Bakanlığı yazısına istinaden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden(TOBB) alınan bir yazıda; son dönemde Türkiye ve Cibuti arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler hızla gelişmekte olduğu ve bu kapsamda, Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmaların 2014 yılında başlatılarak, ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokolün 2015 yılında imzalandığı ifade edilmektedir. 

Cibuti Cumhurbaşkanı'nın 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın konuya ilişkin çalışmalara Birliğimizin de iştirak etmesi yönündeki talimatının alındığı belirtilmiştir. Bu itibarla, Ticaret Bakanlığımız, TOBB ve TEPAV yetkililerinden müteşekkil bir heyetin, 24-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti'ye bir ziyaret gerçekleştirdiği, ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporunun hazırlandığı ifade edilmektedir. Son olarak, 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven SAK, Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde, projenin Türk iş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesini kararlaştırıldığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3. Kat Toplantı Salonu, saat 14.00'da) Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve Cibuti Özel Ekonomi Bölgesi'ne ilgi duyan ve yatırım yapmak isteyen firmalarının katılımıyla bir toplantının düzenleneceği bildirilmektedir.

Bu itibarla, söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmalarımızın 10 Aralık 2019 mesai saati bitimine kadar TOBB'a (Anara Daylan, [email protected]) bilgi verilmesi gerektiği ifade edilmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur.


Sayfa gönderiliyor. Lütfen bekleyiniz

ARKADAŞINA GÖNDER